Tartus lagunes Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon

{{1579536720000 | amCalendar}}
Keskerakonna Tartu piirkonna juht Jaan Toots ja Tartu linnapea, Reformierakonna piirkonna juht Urmas Klaas.
Keskerakonna Tartu piirkonna juht Jaan Toots ja Tartu linnapea, Reformierakonna piirkonna juht Urmas Klaas. Autor/allikas: Madis Hindre/ERR

Reformierakonna Tartu piirkonna juhatus ja Tartu linnavolikogu fraktsioon otsustasid lõpetada Tartu linnavolikogus koostöö Keskerakonnaga praeguses koalitsioonis ning alustada konsultatsioone SDE-ga Tartus uue koalitsiooni moodustamiseks.

"Kujunenud olukorras, kus Keskerakond ei ole ühtne küsimuses, kuidas lahendada erakonna sees tekkinud vastuolud, on keeruline näha, kuidas Keskerakond saaks Tartu linna juhtimises osaleda," ütles Tartu linnapea Urmas Klaas.

Klaasi sõnul pole praeguse olukorra jätkumine Tartu linna huvides. "Reformierakonna prioriteediks on tegeleda Tartu linna jaoks oluliste küsimustega, mitte koalitsioonipartneri sisetüli lahendamisega. Meil on varasemalt Keskerakonnaga Tartu linnavolikogu koalitsioonis olnud hea koostöö, kuid Keskerakonna asjade ajamise viis on viimasel ajal muutunud," märkis Klaas.

"Tartule on väga oluline, et linnavolikogu koalitsioonis oleks töine, avatud ja usaldusväärne õhkkond. Kui seda ei ole, võib kannatada ka Tartu hüvanguks tehtav töö ning seda ma linnapeana lubada ei saa," lisas Klaas.

Heljo Pikhof ja Urmas Klaas. Autor/allikas: Madis Hindre/ERR

Sotsiaaldemokraatide Tartu piirkonna juht Heljo Pikhof rääkis, et juba esmaspäeval kogenus sotsiaaldemokraatide piirkonna juhatus, et arutada põhilisi punkte, mida sotsid koalitsioonilepingus näha tahavad. Esimene kohtumine Reformierakonnaga toimub juba teisipäeval.

"Me läheme kindlasti konsultatsioonidele. Kuna Keskerakonnaga on nüüd nii-öelda suhe lõppenud ja meiega soovitakse läbi rääkida, siis on meil selle üle ainult hea meel," ütles Pikhof ERR-ile.

ERR-ile teadaolevalt on sotside võimalikud pakkumised kahele abilinnapea kohale Meelis Luht ja Gea Kangilaski ning volikogu esimeheks Lemmit Kaplinski.

Heljo Pikhofi sõnul nimedest veel juttu olnud ei ole, küll aga usub ta, et nimetatud inimesed saaksid oma tööga nendel ametikohtadel hakkama.

Tartu volikogu Keskerakonna ja Reformierakonna fraktsioonide koosolek. Autor/allikas: Madis Hindre/ERR

Paljudele reformierakondlastele ei meeldinud Keskerakonna Tartu piirkonna juhi Jaan Tootsi ja Tartu abilinnapea Monica Ranna vaheline arveteklaarimine. Mitu Reformierakonna fraktsiooni liiget ei soovi Monica Ranna vastu umbusaldamisega kaasa minna.

Tartu keskerakondlased soovisid tuleval neljapäeval algatada abilinnapea Monica Ranna umbusaldamise. Keskerakonna Tartu piirkonna esimees Jaan Toots nimetas eelmisel nädalal Ranna umbusaldamiseks häälte kokku saamist sisuliselt koalitsiooni püsimise proovikiviks.

Toots: Aadu Must nõrgestas uue juhatuse töövõimet

Jaan Toots ütles esmaspäeva õhtul ERR-ile, et ta ei ole kordagi öelnud, et Monica Randa on plaanis umbusaldada. Tootsi sõnul tegi ettepaneku koalitsiooni lõpetamiseks Keskerakonna fraktsioon. Seejärel soovis Toots uue Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni moodustamist.

Toots kinnitas, et piirkonna juhatus otsustas pühapäeva õhtul üksmeelselt, et teevad Reformierakonnale ettepaneku alustada koalitsiooniga uutel alustel või lõpetada koostöö.

"See oli 100-protsendiselt eileõhtune ühine otsus, et meie ei hakka sellise inetu asjaga enam edasi minema, kindlalt me ei hakka võtma hääli umbusaldamiseks, vaid tegime koalitsioonipartnerile ettepaneku - kas alustame uutel alustel või läheme viisakalt lahku," selgitas Toots.

Toots ei näe, et temal oleks mingi vastutus selles, et Keskerakond Tartus võimust ilma jäi ning tema hinnangul on Keskerakond Tartus terve.

Tartu volikogu esimees, eelmine piirkonna juht Aadu Must töötas Tootsi sõnul oma erakonnale vastu.

"Kui te vaatate tänast artiklit Postimehes, siis meie praegune volikogu esimees härra Must ju otseselt töötab oma erakonna vastu, annab lauseid sinna vastu. Ega see on kõik üks pundar kokku, mis mõjus meie uuele juhatusele ja töövõimele," rääkis Toots.

Musta väljaheitmist erakonnast Tootsi sõnul ta ei taotle. "Me ei taotle praegu midagi. Meil koalitsioon läks praegu laiali, Aadu Must on volikogu liige kuni 2021. aastani. Eks uued valimised näitavad," sõnas ta.

Tartu volikogu esimees, erakonna keskjuhatusse kuuluv Aadu Must ütles ERR-ile, et Tartu piirkonna juhatusel on aeg tagasi astuda. Tema sõnul on Jaan Toots ebaprofessionaalne ning ei sobi piirkonnajuhiks.

Tartu linnavolikogus on Reformierakonnal 20, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal kaheksa, Keskerakonnal seitse, EKRE-l kuus ning Isamaal kolm kohta. Lisaks on volikogus valimisliidul Tartu Heaks kolm ja valimisliidul Tartu Eest kaks esindajat.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: