USA ja Prantsusmaa leppisid kokku digimaksukõneluste pikendamises

Bruno Le Maire, Steve Mnuchin
Bruno Le Maire, Steve Mnuchin Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Prantsuse president Emmanuel Macron ja USA president Donald Trump pikendasid Prantsuse digimaksu vaidlust lahendada üritavaid kõnelusi ning lükkasid sellega Trumpi sanktsiooniähvarduse teostumise edasi, teatasid esmaspäeval Prantsuse diplomaatilised allikad.

Ühe allika sõnul leppisid pühapäeval vestelnud riigipead kokku läbirääkimiste pikendamises, et vältida kaubandussõda, mis ei too kellelegi kasu.

Macron ise kirjutas esmaspäeval sotsiaalmeedias, et tal oli Trumpiga sel teemal väga hea arutelu. "Me teeme koostööd hea leppe nimel," kinnitas Prantsuse president.

"Suurepärane!" vastas Trump Twitteris.

Valge Maja kirjutas: "(Pooled) olid ühel meelel, et digiteenuste maksu kõneluste edukas lõpuleviimine on tähtis. Lisaks arutasid nad muid kahepoolseid küsimusi."

Vaidlus algas eelmisel aatal, kui Pariis kiitis heaks digiteenuste maksu, mille järgi peavad tehnoloogiafirmad maksma Prantsuse riigikassasse kolm protsenti Prantsusmaal teenitud tulust.

Tehnoloogiafirmad maksavad sageli vähe makse riigis, kus teda füüsiliselt kohal pole.

Washingtoni hinnangul võttis maks sihikule USA firmad nagu Google, Apple, Facebook, Amazon ja Netflix. Vastuseks ähvardas ta kehtestada karistustollid 2,4 miljardi dollari väärtuses Prantsuse veinidele, kosmeetikale ja nahkkottidele.

7. jaanuaril võtsid pooled sanktsioonide ärahoidmiseks 15 päeva.

Viimased mitu nädalat intensiivseid kõnelusi pidanud Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire oli Macronist pessimistlikum. Ministri sõnul kulgevad kõnelused väga raskelt.

Le Maire kohtub kolmapäeval Davosi majandusfoorumil USA rahandusministri Steven Mnuchiniga. Oodatakse, et nad arutavad kokkuleppe sõlmimist Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioonis (OECD).

"Prantsusmaa taotleb oma eesmärki, milleks on digifirmade õiglane maksustamine ning kompromissi leidmine OECD raamistikus," teatas Prantsuse presidendi kantselei esmaspäeval.

Prantsusmaa kavatseb oma maksust loobuda juhul, kui riigid saavutavad rahvusvahelise leppe.

Washington blokeerib kõnelusi OECD juba aastaid, kuid lükkas need eelmisel aastal käima vaid selleks, et teha ettepanekud, mille Prantsusmaa tagasi lükkas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: