USA senatis algas kohtuprotsess Trumpi tagandamiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1579633980000 | amCalendar}}
Foto: Olivier Douliery/AFP Photo/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi kohtuasja esimene päev möödus senatis vabariiklaste pakutud resolutsiooni üle vaieldes. Sellega pandi paika edasise protsessi reeglid. Samuti viidi resolutsiooni sisse mitu muudatust.

USA senati vabariiklased ja demokraadid kemplesid Trumpi tagandamisprotsessi esimesel täispäeval tunnistajate kutsumise ja Valge Maja dokumentide väljanõudmise üle.

Vabariiklaste esitatud resolutsiooni muudeti mõõdukamate erakonnaliikmete surve tõttu. Varasema variandi järgi oleksid mõlemad pooled saanud avakõneks 24 tundi ja see oleks jaotatud kahe päeva peale. Nüüd on aga võimalus seda aega kasutada kolme päeva jooksul.

"Me oleme väga õnnelikud, et nad nõustusid kahe päeva asemel kolmega, nii et me ei pea kuulama avakõnesid kell kaks öösel. Samuti on hea, et nad võtavad vastu esindajatekojas kogutud tõendid, aga tõeline proov on tunnistajad ja dokumendid," ütles USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

Resolutsiooni üle arutamine andis ühtlasi võimaluse esindajatekoja prokuröridele ja president Donald Trumpi õigusmeekonnale oma argumente esitada.

"See on ohtlik hetk Ameerikale, kui USA presidendi tagandamisega üritatakse kiirustada," sõnas president Trumpi õigusmeeskonna liige Jay Sekulow.

"Me ei ürita selle kohtuprotsessiga kiirustada. Me tegelikult üritame läbi viia päris kohtuprotsessi. Hoopis president üritab sellega kiirustada," vastas seepeale esindajatekoja prokurör, demokraat Adam Schiff.

Avakõned peaksid senatis algama Eesti aja järgi kolmapäeva õhtul.

Esindajatekojast määratud süüdistajad ehk nn tagandamisjuhid eesotsas veteranprokurör Adam Schiffiga kasutasid avadebatti protseduurireeglite üle selleks, et esitada teleülekandes oma süüdistused presidendi vastu, rõhutades soovi, et senat nõuaks viivitamatult välja uued tõendid ja kutsuks Trumpi abid tunnistusi andma. 

"Me oleme valmis. Esindajatekoda kutsub välja John Boltoni. Esindajatekoda kutsub välja Mick Mulvaney. Alustagem õigusmõistmisega, kui sobib?" esitas Schiff vabariiklastele väljakutse.

"Me oleme valmis oma süüdistused esitama. Me oleme valmis oma tunnistajad välja kutsuma. Küsimus on, kas te lasete meil seda teha?" tõdes ta. 

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell näitas oma poliitilist musklit, mobiliseerides oma leeri 53-47 enamuse, et lükata järjest tagasi demokraatide katsed muuta protseduurireegleid, mille ta väidetavalt pani kokku koos Valge Majaga, et kaitsta Trumpi.

"Meie pakutav põhistruktuur on lihtsalt silmapaistvalt õiglane ja erapooletu," ütles McConnell.

Kuid Schiffi sõnul puudub protseduuride sellisel järjestusel igasugune mõte ning nende eesmärk on tagada, et tõendeid ei kuuldagi ja Trump mõistetakse õigeks. 

"See on täiesti tagurpidi, protsess enne tõendeid," ütles ta. "Enamik ameeriklasi ei usu, et tuleb õiglane kohtuprotsess."

Esindajatekoja täiskogu algatas 18. detsembril Trumpi tagandamise, kinnitades hääletusel mõlemad süüdistuspunktid: võimu kuritarvitamine ja kongressi töö takistamine. Ametlikult esitati talle senatis need süüdistused läinud nädalal.

McConnelli seatud protseduurireeglid on esitatatud neljaleheküljelises resolutsioonis, mille üle tuleb pidada üks esimestest hääletustest. 

Selle kohaselt antakse demokraatidest tagandamisjuhtidele oma argumentide esitamiseks kolm kaheksatunnist päeva ning sama palju saab aega ka Trumpi kaitsemeeskond. Seejärel on üks päev küsimuste esitamiseks senaatorite poolt, kes täidavad vandemeestekogu funktsiooni. 

Alles siis arutab senat McConnelli reeglite kohaselt ettepanekuid tunnistajate kutsumiseks ja Trumpi administratsiooni sisedokumentide väljanõudmiseks. 

Demokraadid, kes soovisid küsitleda praegusi ja endisi Trumpi abisid, teiste seas Valge Maja kantseleiülemat Mick Mulvaneyt ja endist riiklikku julgeolekunõunikku John Boltonit, lootsid, et vähemalt neli vabariiklast neid toetab.

Kuid pigem võib arvata, et McConnell kasutab oma soliidset enamust tunnistajate kutsumise ärahoidmiseks ja kiireks liikumiseks lõppotsuseni kahe tagandamisartikli üle.

"Aktuaalne kaamera" 21. jaanuaril.

 

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: