Tuumajaama projekti vedajad alustavad asukohauuringutega

{{1579845780000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tuumajaama projektiga tegelev Fermi Energia OÜ on esimese aastaga saanud valmis erinevad uuringud ja alustab nüüd asukohavalikuga, rääkis ETV hommikusaates Sandor Liive. Kuigi juttu on olnud Kundast, siis pole see veel kuidagi kindel.

"Me ei ole kindlalt Kundat valinud, kuid Viru-Nigula kohalik võim on ise sellest huvitatud," rääkis Liive intervjuus Liisu Lassile. "See võib olla üks variante. Sadam on lähedal, sinisavipinnas, mis annab vajaliku stabiilsuse. Aga me alles hakkame tegema uuringut."

Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et kindlasti vaatavad ettevõtjad Läänemere äärseid asukohti, kuid on hulk kohti, mis on tuumajaama ehituseks välistatud.

"Kindlasti me ei vaata looduskaitsealasid, rahvusparke, maastikukaitsealasid, mis suuresti välistab Ida-Virumaa pankranniku. Me ei vaata üleujutusohtlikke alasid, mis sisuliselt välistab Pärnu lahe suudme ja suure osa Lääne-Eestist," ütles ta.

Lisaks Kundale kaalutakse Pakri poolsaart, samuti Pärnu maakonnas paari asukohta, mis ei jää Pärnu lahe suudmesse või Pärnu linnast lõuna poole.

Üle 150 MW võimsusega elektrijaama asukoha saab määrata ainult riikliku eriplaneeringuga.

"Ühtegi tuumajaama ei saa rajada salaja," tõdes Liive. "Kui me täna [arutelude ja uuringutega] ei tegele, siis 10 aasta pärast pole meil võimalik valikut teha."

Liive ütles, et Fermi Energia tuumajaam võiks optimistliku stsenaariumi täitumisel valmida 2030. aastate alguses.

Fermi Energia on sihiks võtnud moodsa, väikese 200-300 MW võimsusega modulaarse tuumajaama rajamise. Võrdluseks: Eesti koguelektritarbimine valgel ja soojal jaaniööl on 400 MW.

"Meie lähedal on mitmeid tuumajaamu [Rootsis, Soomes ja Venemaal ümber Läänemere], kuid meil endal seda CO2 vaba ja ennustatava hinnaga elektri allikat ei ole," märkis Liive.

Tuumareaktorite asukohad Eesti naabruses. Autor/allikas: ERR

 

Kallemetsa sõnul eeldab tuumajaama ehituseks loa taotlemine täiendusi Eesti seadusandluses.

"Meil on kehtiv kiirgusseadus, planeerimisseadus, ehitusseadus, aga kindlasti on vaja eraldi tuumaenergiaseadust. Selle alusel on vaja moodustada eraldi tuumaenergiaamet või tuumaohutusamet, mis teostab nii loamenetlusprotseduuri kui ka järelevalvet nii ehitus- kui ka opereerimisetapis," selgitas Kallemets.

Majandusministeeriumi teatel ei ole neid seadusi veel välja töötama hakatud, aga kui asi läheb tõsisemaks ja plaanid selgemaks, saab otsustada järgmised sammud, sealhulgas vastava regulatsiooni loomise.

Fermi Energia hinnangul võiks ühe reaktori ehitus minna maksma umbes miljard eurot.

 

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: