Galerii: holokausti mälestuspäeva tähistamine Tallinnas

{{1580129160000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinnas Rahumäe Juudi kalmistul tähistati esmaspäeval riikliku mälestustseremooniaga rahvusvahelist holokaustiohvrite mälestamise päeva. Tänavu möödub 75 aastat Auschwitzi koonduslaagi vabastamisest.

Tseremoonial kõnelesid haridus- ja teadusminister Mailis Reps, Eesti Juudi Kogukonna esinaine Alla Jakobson, diplomaatilise korpuse vanem ja Brasiilia suursaadik Roberto Colin. Samuti edastas oma pöördumise Iisraeli suursaadik Dov Segev-Steinberg. Palve pidas Eesti pearabi Shmuel Kot.

"Ajaloost on leida palju traagilisi lehekülgi, millest tuleb osata õppida ja holokaustipäeva tähistamine just tänasel päeval sümboliseerib soovi mäletada ja mälestada neid, kes on kannatanud," ütles oma sõnavõtus Mailis Reps. "Holokaust on 20. sajandi kogu Euroopa tsivilisatsiooni tragöödia. Mitte miski ei õigusta inimsusevastaseid kuritegusid ja me ei tohi neid kunagi unustada."

Reps lisas, et ksenofoobial ja võõravihal ei tohi olla enam kohta tänapäeva maailmas. "Selle vältimiseks peame jagama selgitusi kooliõpilastele, koolihariduse kaudu tagama ajaloolise mälu edasikandumise ning teadvustama tänase päeva sõnumit."

Natsid tapsid Auschwitzis üle miljoni inimese. Peale juutide tapeti ka poliitvange, seksuaalvähemuste esindajaid, vastupanuliikumiste liikmeid ja sõjavange.

Auschwitzi vabastas Nõukogude armee. Vabastamispäeva tähistatakse paljudes riikides holokaustiohvrite mälestuspäevana.

Eestis tähistatakse rahvusvahelist holokaustipäeva alates 2003. aastast.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: