Allikad: Trump ja Johnson läksid telefonikõne ajal tõsiselt tülli

Donald Trump ja Boris Johnson 2019. aasta detsembris.
Donald Trump ja Boris Johnson 2019. aasta detsembris. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Briti peaminister Boris Johnson on lükanud edasi järgmiseks kuuks kavandatud USA visiidi. Ametnikest allikate kinnitusel mängis visiidi edasilükkumises rolli ka eelmisel kuul toimunud telefonivestlus Johnsoni ja president Donald Trumpi vahel, mille käigus nad tülli pöörasid ning mis lõppes enneaegselt, kuna Trump pani toru lihtsalt hargile.

Johnson pidi Washingtoni külastama jaanuaris, kuid lükkas reisi korduvalt edasi. Samal ajal sattusid Washingtoni ja Londoni poliitilised otsused korduvalt selgesse vastuollu. Tüliõunteks olid näiteks Iraan, Huawei ja USA soovimatus anda välja ühe diplomaadi abikaasat, kes oli põhjustanud Ühendkuningriigis inimese surmaga lõppenud liiklusõnnetuse, kirjutab Business Insider.

Ametnikest allikate kinnitusel kulmineerusid tülid telefonikõnega, mis lõppes sellega, et vihane Trump lõi toru keset vaidlust hargile. Financial Timesi andmetel toimus "väga raske" telefonikõne pärast seda, kui London polnud võtnud kuulda Trumpi administratsiooni hoiatusi Huawei asjus.

Pärast telefonivestlust kommenteeris USA asepresident Mike Pence, et Trumpi administratsioon oli oma pettumust Ühendkuningriigile väga selgelt väljendanud.

Nüüd on Johnson USA-visiidist täielikult loobunud ning tõenäoliselt külastab ta Ameerika Ühendriike alles juunis, kui toimub G7 tippkohtumine.

Downing Street 10 ehk valitsuse allikas märkis, et visiit on ära jäetud vältimaks edasisi kokkupõrkeid kahe riigijuhi vahel.

Samas rõhutas Downing Street ka seda, et äsja ulatusliku valitsusremondi korraldanud Johnsonil on plaanis välisvisiitide asemel keskenduda lähikuudel kodumaiste küsimuste lahendamisele.

Johnson on olnud rahvusvahelisel areenil seni Trumpi silmis heas kirjas ning USA president on teda nimetanud "fantastiliseks" ja "Briti Trumpiks".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: