EL Huaweid ei keelusta, aga paneb 5G võrgu arendusele ranged reeglid

{{1580210940000 | amCalendar}}
Huawei kontor Londonis.
Huawei kontor Londonis. Autor/allikas: PA Pictures/Scanpix

Euroopa Liit ei keela USA survest hoolimata Hiina telekomihiiu Huawei tegevust Euroopas, kuid kehtestab 5G võrkude arendamisele karmid reeglid, ütles Euroopa Komisjoni volinik.

"Küsimus ei ole diskrimineerimises, vaid reeglite seadmises. Need tulevad ranged, need tulevad nõudlikud ja loomulikult tervitame me Euroopasse kõiki operaatoreid, kes on valmis neid rakendama," ütles Thierry Breton.

Komisjon peaks oma ametlikud soovitused avaldama kolmapäeval.

Euroopa Liit, mis ei ole Hiina hiidu kunagi otsesõnu maininud, püüab leida keskteed Washingtoni tõstatatud julgeolekumurede ja Huawei dominantsi vahel 5G sektoris.

Komisjoni ettepanekud on osa niinimetatud soovituste tööriistakastist, millest liikmesriigid 5G taristu arendamisel lähtuksid.

Briti peaminister Boris Johnson riskib teisipäeval samuti Washingtoni vihaga, kuivõrd ta teatas sarnasest otsusest kehtestada Huawei keelamise asemel karmid reeglid.

Huawei keelamine võrkude arendamisest jääks lõpuks liikmesriikide otsustada, kuid komisjoni soovitused annavad liikmesriikidele võimaluse Washingtoni üleskutseid tõrjuda.

Huawei on 5G tehnoloogia osas liidripositsioonil ja peale tema on 5G võrkude ehitamise võimekus vaid käputäiel firmadel, nende seas Euroopa firmadel Nokia ja Ericsson.

Ühendriigid näevad Huaweis võimalikku ohtu küberjulgeolekule ja kardavad, et see võib võimaldada Pekingile luuramist.

Ühendkuningriik lubab Huaweile piiratud osalust 5G võrkudes

Ühendkuningriik otsutas teisipäeval lubada Hiina telekomihiiule Huaweile 5G võrkude arendamisel piiratud rolli, kuid ei luba seda ligi võrgutaristu tundlikumatele osadele.

"Me tahame võimalikult kiiresti maailmaklassi ühenduvust, aga see ei tohi tulla riikliku julgeoleku arvelt," ütles Briti digiminister Nicky Morgan pärast peaminister Boris Johnsoni juhitud julgeolekunõukogu istungit.

"Kõrge riskitasemega varustajaid ei ole kunagi olnud ega saa kunagi olema meie kõige tundlikumate võrkude juures," lisas ta.

Huawei tervitas uudist, et sellele on lubatud vähemalt piiratud mahus osalus võrkude arendamisel. Ühendriigid survestasid Londonit firmat julgeolekukaalutlustel täielikult kõrvale jätma.

"Huaweid rahustab Ühendkuningriigi valitsuse kinnitus, et me saame jätkata tööd oma klientidega, et 5G turule toomist kursil hoida," ütles Huawei asepresident Victor Zhang.

"See tõenduspõhine otsus viib arenenud, turvalise ja kulutõhusa telekomitaristuni, mis on tulevikuks kõlbulik," ütles ta.

USA on pettunud Briti otsuses Huawei 5G võrku lubada

USA on nördinud Londoni otsusest lubada Hiina tehnoloogiahiiule Huaweile piiratud rolli 5G sidevõrkude arendamisel, ütles USA kõrge ametnik uudisteagentuurile AFP.

"Pole turvalist varianti, kuidas ebausaldusväärne müüja saaks 5G võrgus mis tahes osa kontrollida," ütles ametnik AFP-le. "Ühendriigid on Suurbritannia otsuses pettunud."

Washington keelas Huaweil osaleda järgmise põlvkonna mobiilsidevõrkude arendamisel, sest pelgab firma lähedast seotust Pekingi ja tema luureagentuuridega. Ettevõte eitab seda süüdistust.

London teatas Huaweile piiratud rolli lubamisest veidi pärast seda, kui samasugusest otsusest teatas Euroopa Liit.

"Kõrge riskitasemega müüjad ei ole kunagi olnud ega saa kunagi olema meie kõige tundlikumate võrkude juures," ütles Briti digiminister Nicky Morgan ja lisas, et selliseid müüjaid ei lubata näiteks tuumajaamade ja sõjaväebaaside ligi ning nende turuosa piiratakse.

USA on ähvardanud piirata luureinfo jagamist Londoniga, kui viimane Huawei 5G võrkudele ligi laseb.

Küsimus võib analüütikute sõnul saada ka komistuskiviks USA-Briti Brexiti järgse kaubandusleppe sõlmisele.

"Me ootame tööd ÜK-ga sellise kursi suunas, mis viib ebausaldusväärsete müüjate komponentide väljajätmiseni 5G võrkudest," ütles USA ametnik.

"Me ärgitame kõiki riike hoolikalt hindama pikaajalist mõju riiklikule julgeolekule ja majandusele, kui ebausaldusväärsed müüjad olulise 5G võrgutaristu ligi lastakse," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: