Soome riigiprokuratuur ja politsei asuvad välisministri tegevust uurima

Foto: Erik Peinar/Riigikogu Kantselei

Soome välisministri Pekka Haavisto tegevust hakkavad uurima riigiprokuratuur ja politsei. Eeluurimine käivitatakse parlamendi põhiseaduskomisjoni otsusega ning on seotud Süüria vangilaagris viibivate Soome kodanikega.

Eeluurimise põhjus on välisminister Haavisto mullusügisene tegevus. Minister käskis välisministeeriumi konsulaarosakonna juhatajal korda ajada Soome kodanikest laste Soome toimetamine Süüriast, endiste ISIS-e liikmete vangilaagrist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui osakonnajuhataja valitsuse otsuse puudumisele viidates keeldus, kaotas ta töö. Põhiseaduskomisjoni hinnangul peab uurimine selgitama, kas välisminister käitus olukorras ebaseaduslikult.

"Jäi kahtlus selle suhtes, milline on olnud Pekka Haavisto motiiv. Et kas tema eesmärk polnud siiski vabaneda eriarvamusele jäänud ametnikust, viies ta üle teisele tööle," rääkis Soome parlamendi põhiseaduskomisjoni esimees Johanna Ojala-Niemelä (SDP).

Põhiseaduskomisjon võttis Haavisto küsimuse käsitleda opositsiooni kuuluvate Põlissoomlaste, paremtsentristliku Koonderakonna (Kokoomus) ning kristlike demokraatide algatusel.

"Põlissoomlased on nõudnud Pekka Haavisto tagasiastumist poliitilistel põhjustel ning seoses sellega, et tema seletused pole olnud üheselt selged, vaid ajas muutunud," selgitas Põlissoomlaste fraktsiooni esimees Ville Tavio.

Eeluurimine kestab riigiprokurör Raija Toiviaineni hinnangul vähemalt kogu kevade. Kui see on valmis, käsitleb uurimistulemusi kõigepealt põhiseaduskomisjon. Seejärel otsustab parlamendi täiskoosseis, kas esitada välisministrile süüdistus.

Peaminister, sotsiaaldemokraat Sanna Marin leiab, et Pekka Haavisto võib praegu endiselt välisministri ametis jätkata.

"Ma ei tea midagi sellist, mis takistaks Haavistot välisministrina töötamast. Mina usaldan teda antud olukorras," sõnas Marin.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: