Suurbritannia ja Euroopa Liidu kaubanduskõnelused algavad järgmisel nädalal

Euroopa Liidu ministrid kiitsid heaks ühise mandaadi läbirääkimisteks Suurbritanniaga tulevaste suhete üle.

Euroopa Liit pakub Ühendkuningriigile ulatuslikku koostööd, mille keskmes on vabakaubandusleping ilma kvootide ja tollimaksudeta. Seejuures ootab Euroopa Liit aga, et Suurbritannia jääks paljuski järgima ühenduse standardeid, et tagada võrdne konkurents. Samuti soovib Euroopa Liit säilitada ligipääsu Briti kalavetele ja hoiatab britte kõrvale hoidmast Iiri kokkuleppest, mis tähendab kaupade kontrolli Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa vahel.

"Kui lähimate kuude jooksul ei teki infrastruktuuri, mis on vajalik lahkumislepingu Iiri protokolli täitmiseks, siis see on väga murettekitav signaal, kas on võimalik millegi mõistlikuni aasta lõpuks jõuda," ütles Iirimaa välis- ka kaubandusminister Simon Coveney.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles, et Ühendkuningriigist saab Euroopa Liidu suuruselt kolmas kaubanduspartner ."Kümme korda suurem kui Kanada, samal ajal asub Kanada 5000 kilomeetri kaugusel. On selge, et reeglid ei saa olla samad," ütles Barnier.

Välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Märt Volmer märkis, et paljud riigid on mures. "Kas need standardid on meiega võrdsed või on seal mingi hinnaeelis, mis sealt tuleb, paljud riigid on selle pärast tõeliselt mures ja meie sealhulgas," sõnas Volmer.

Peaminister Boris Johnsoni sõnul on läbirääkimiste alus olemasolevad kaubanduslepped Euroopa Liidu ja teiste riikide vahel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: