Fotod: Ratas osales EL-i juhtide koroonaviiruse videokonverentsil

{{1583863200000 | amCalendar}}

Eesti peaminister Jüri Ratas osales teisipäeva õhtul videokonverentsil, mille raames Euroopa Liidu liikmesriikide peaministrid arutasid, kuidas piirata koroonaviiruse levikut, kuidas paremini üksteist teavitada ning kuidas tagajärgedega tegeleda.

Samuti arutati koroonaviiruse mõju majandusele.

Euroopa Parlament on samal ajal peatanud koroonaviiruse tõttu töö kuni 23. märtsini ja peab aprillikuu täiskogu istungi taas kord Strasbourg'i asemel Brüsselis. Kõik komisjonide järgmise nädala kohtumised on tühistatud.

Euroopa Liidu Nõukogus jäävad ära mitmed ministrite kohtumised. Nii on edasi lükatud välisasjade kaubandusteemaline nõukogu neljapäeval, reedesel justiits- ja siseküsimuste nõukogul toimub siseasjade arutelu, justiitsministrite kohtumine jääb ära. Nõukogu on esmaspäevast alates ära jätnud osa koosolekutest, piiratud on koosolekul osalejate hulka ja külalistele jääb asutus suletuks.

Euroopa Liidu valitsusjuhid leidsid koroonaviiruse vastaste meetmete arutelul, et tuleb pidurdada viiruse levikut, tagada vajaliku meditsiinivarustuse olemasolu, toetada uurimistegevust ja astuda samme majanduse turgutamiseks, vahendas ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles valitsusjuhtide videokonverentsile järgnenud pressikonverentsil, et praegu on oluline pidurdada viiruse levikut. "Viiruse levik leiab aset, eesmärk ja kõige olulisem osa on praegu pidurdada viiruse levikut, silmas pidades tervishoiusektorit, sest kui on liiga palju haigestumisi liiga lühikese aja jooksul, siis see on tervishoiusüsteemile suur koormus selle väiksema osa haigestunute tõttu, kes vajavad intensiivravi," ütles ta.

"Meetmed peavad põhinema teaduslikel ja meditsiinilistel soovitustel ja olema proportsionaalsed, et neil ei oleks ülemääraseid tagajärgi meie ühiskondadele," märkis omakorda Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel.

Euroopa Komisjon hakkab riikide samme koordineerima igapäevaste liikmesriikide terviseministrite ja siseministrite telefonikonverentsidega. Samuti jätkab Komisjon tööd selle nimel, et tagada vajaliku meditsiinivarustuse olemasolu ja kättesaadavus Euroopas, erilist tähelepanu pööratakse maskidele ja respiraatoritele. Euroopa Liit rahastab vaktsiinide, ravi ja diagnoosimise alaseid uuringuid 140 miljoni euroga.

Majanduse turgutamiseks kavatsevad valitsusjuhid lõdvendada riigiabi ja eelarvedistsipliini reegleid, et riikidel oleks vabamad käed majanduse toetamisel. Samuti käivitab Euroopa Liit spetsiaalse investeerimisfondi suurusega 25 miljardit eurot. See on suunatud tervishoiusüsteemile, väikestele ja keskmistele ettevõtetele, tööturule ja teistele haavatavatele sektoritele.

Ratas: oluline on, et ajutisest kriisist ei saaks laiaulatuslikku surutist

Peaminister Ratas rõhutas koostöö olulisust ning kiitis Euroopa Komisjoni kiiret tegutsemist ja tuge, et tulla piiriülese terviseohuga ühiselt toime, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"On äärmiselt oluline, et liikmesriigid töötaksid oma elanike tervise kaitsmisel koos. Samuti on vaja parandada isikukaitsevahendite kättesaadavust ja selle ühist koordinatsiooni," sõnas peaminister Ratas.

Ratas pidas oluliseks, et riikide meditsiinisüsteemidel oleks piisavalt ressursse ning tõi seejuures esile Euroopa Komisjoni kiirkorras algatatud kaitsevahendite ühishanke, kus osaleb lisaks Eestile veel 19 liikmesriiki.

EL-i riikide liidrid arutasid ka koroonaviiruse leviku mõju Euroopa majandusele. "Kõigil liikmesriikidel tuleb tegutseda targalt ja kiiresti, et majandusolukord püsiks stabiilne ning meie töötajad ja ettevõtjad oleksid kaitstud," sõnas peaminister Ratas. Eestil on rahandusministeeriumi juhtimisel valmimas analüüs, mille tulemusel valmivad ettepanekud koroonaviiruse majandusmõju leevendamiseks.

"Oluline on, et ajutisest kriisist ei saaks laiaulatuslikku surutist. Selleks on tähtis, et viirusest tugevalt mõjutatud piirkonnad saaksid vajadusel majandust turgutada ja paindlikult reageerida," ütles Ratas. "Euroopa Liit on valmis tegema kõik võimaliku, et viiruse mõju majandusele oleks võimalikult väike," sõnas peaminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: