Soome sulgeb Uusimaa maakonna piirid

{{1585168260000 | amCalendar}}
Soome liikluspolitseinik.
Soome liikluspolitseinik. Autor/allikas: Rain Kooli/ERR

Soome valitsus otsustas koroonaviiruse leviku tõkestamiseks keelata muu hulgas pealinna Helsingit hõlmavasse Uusimaa maakonda sisenemise ja sealt lahkumise. Politsei sõnul võetakse kontrolli alla kõik teed ja ühistransport ning kontrollitakse igat üle maakonnapiiri pürgijat.

Liikumispiirang peaks jõustuma reedel ja kehtima 19. aprillini. Samas on kõigil luba naasta Uusimaa maakonda oma elukohta.

Keeldu ei kohaldata, kui inimestel on ilmtingimata vaja liikuda ameti- või tööasjus, samuti kaalukatel isiklikel põhjustel. Igasugune muu liikumine üle maakonna piiride on keelatud. Keelu rikkumine on karistatav eriolukorra seaduse alusel kriminaalkorras rahatrahviga.

Soome peaminister Sanna Marin (SDP) pani puhkajatele ja suvilaomanikele südamele, et nood pöörduksid tagasi oma koju Uusimaal.

Uusimaa maakond hõlmab muu hulgas Soome pealinna Helsingit ning selles elab kokku 1,7 miljonit inimest. Tegemist on ka Soome kõige tihedamini asustatud piirkonnaga ning koroonaviiruse juhtumeid on seal tuvastatud selgelt rohkem kui mujal riigis.

Valitsuse otsus on ajendatud murest, et koroonaviirus on levinud kiiremini kui tervishoiuspetsialistid veel nädal tagasi prognoosisid. Ülejäänud maakondadesse reisivad Uusimaa elanikud võivad seega levitada viirust ja üle koormata teiste piirkondade intensiivraviosakonnad.

Liikumiskeeldu valvab politsei, kes saab liikluse suunamiseks abi Soome kaitseväelt. Ühistransport jääb transpordiminister Timo Harakka sõnul käiku vähemalt mingis ulatuses.

"Kõik, ka väiksemad, teed suletakse. Rongijaamadesse ja lennuväljale seatakse kontrollpunktid. Kõik sõidukid, kaasa arvatud bussid peatatakse maakonna piiril," ütles operatsiooni üldjuhiks määratud Helsingi politseijuht Lasse Aapio pressikonverentsil.

Soome valitsuse otsust käsitleb täna neljapäeval riigi parlament. Parlamendierakondade juhid on siiski juba varem kinnitanud valmidust lisapiiranguteks. Soome rahvusringhäälingu Yle küsitluse kohaselt toetab neid ka Soome üldsus.

Mudelarvutus: intensiivravile satub kokku tuhandeid inimesi

Soomes oli kolmapäeva pärastlõunaks kinnitust leidnud 880 koroonaviirusega nakatumist. Haiglaravil on 82 inimest, kellest 22 on intensiivravil.

Koroonaviirusega nakatumise tagajärjel on Soomes surnud 3 inimest. Kaks neist on olnud eakad, üks aga keskaeline eelneva kroonilise haigusega patsient.

Soome tervishoiuameti eile avalikustatud uue mudelarvutuse kohaselt satub riigis koroonaepideemia tõttu haiglaravile kokku 11000-16000 inimest, kellest 3600-5000 vajab intensiivravi.

Korraga oleks epideemia tipphetkel intensiivravil 280-500 patsienti. Kogu Soome intensiivravivõimekus on praegu 300 kohta, lisaks on olemas 150-200 intensiivjälgimiskohta.

Toitlustus- ja lõbustusasutuste sunniviisiline sulgemine lükkub

Algne plaan sulgeda alates eelolevast nädalavahetusest restoranid, ööklubid, kohvikud ja baarid lükkub aga edasi, sest parlamendi soovil peab valitsus vastavat seaduseelnõud täiendama ja täpsustama.

Peaminister Sanna Marin kehutas siiski toitlustus- ja lõbustusasutuste omanikke sulgema oma ettevõtete uksed külastajatele juba vabatahtlikult.

Soome valitsus esitas teisipäeva õhtul parlamendile koroonaviiruse tõkestamiseks täiendavate piirangute seaduse. See näeb ette, et kõik restoranid, baarid, ööklubid ja kohvikud suletakse klientidele mai lõpuni. Võimalus toitu kaasa osta või kulleriga tellida siiski säilib.

Toimetaja: Merili Nael, Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: