X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti piimatootjad kahtlustavad leedukaid oma tootjate soosimises

Foto: Olev Kenk/ERR

Toorpiim Eestist ja Lätist on jäänud toppama Leedu piirile. Eesti piimatootjad väidavad, et piiri-järjekorrad on tekkinud Leedu pärast, kes kaitseb oma koduturgu.

Google'i kaardil on näha järjekorda Läti-Leedu piiril. Leedu kontrollib autojuhtide, teiste seas Eestist pärit piimaauto juhtide kehatemperatuuri. Eesti piimatootjad kahtlustavad, et vahepeal kilomeetrite pikkuseks veninud järjekord on kunstlikult loodud Leedu siseturu kaitseks Eesti ja Läti piima vastu.

"Kui Leedu turule jõuab Eestist iga päev 500 tonni toorpiima, siis paarsada (tonni) viivad nad ise Poola poole oma piima. Mille kvaliteet on oluliselt kehvem. Täna on olukord, kus Poolas ei vajata enam nii palju Leedu piima. See piim omakorda voolas tagasi Leedu turule," selgitas olukorda Jõgevamaa põllumajandustootjate liidu juhatuse liige Raul Soodla.

Eesti ja Läti toorpiima tootjad sõltuvad Leedu piimatööstusest. Kui sajad tonnid toorpiima üle piiri ei pääse, puuduvad siin võimalused sellise hulga muutmiseks juustuks või pulbriks.

"Peaaegu kolmandik meie igapäevasest piimatoodangust läheb töötlemiseks Leedu piimatööstustesse. See, et piiridel tõrgeteta kaubavahetus toimiks, on eluliselt tähtis meile," ütles Eesti põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Maaeluminister Arvo Aller pidas nõu Leedu ministriga, kes kinnitas, et Leedu piimatööstus toimib ja piimatarned Eestist ning Lätist on vajalikud. Mingeid erisusi Lätile ega Eestile piiril ei tehta. Piiril toimub tavapärane kontroll.

"See võib hetkel tekitada ebamugavust. Aga ikkagi ma ei usu, et see on neil teadlikult üles võetud, et oma siseturgu kaitsta. Nad annavad täiesti endale aru, et Eesti piim on kvaliteetne ja nende tööstused vajavad Eesti piima," ütles Aller.

Meie toorpiima tootjate plaan mustaks stsenaariumiks on lasta Leedus pulber ning juust valmis toota, Eestisse tagasi tuua ning ise üritada turustada.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: