X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ratas: riigikontroll ERJK asemel on uus kvaliteeditase

Peaminister Jüri Ratas ütles Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et koalitsioonierakondade poolt esitatud eelnõu muuta Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) tööd ei loodud selleks, et kritiseerida ERJK tööd, vaid selleks, et tõsta riigikontrolli abil komisjoni taset.

Ratas ütles, et koalitsiooni ettepanek ERJK tööd muuta on ainult põhjusel, et tõsta taset töö kvaliteedis. Riigikontrollile kogupädevuse andmine erakondade rahastamise üle võimaldaks neil seda tööd teha tõhusamalt ja efektiivsemalt.

"Kvaliteet on see, et ressurss on riigikontrollis hoopis suurem. Inimesed töötavad seal põhitööna, kui räägime ERJK-st, siis põhitööd teevad kaks või kolm inimest, kes komisjoni abistavad ja nõustavad. Aga komisjon ju käib koos ikkagi vabatahtlikuna, inimeste igapäevatöö on hoopis teine," ütles Ratas.

Peaministri sõnul on avalik arutelu ERJK teemal valel suunal, sest kellelgi ei ole olnud plaani komisjon tervenisti ära kaotada, vaid hoopis asendada riigikontrolliga.

"Ma olen öelnud, et riigikontroll oleks kindlasti uus kvaliteeditase ja olen selles veendunud. Saaksin diskussioonist aru, kui soovitakse kaotada ERJK-d ja midagi asemele ei tule, aga asemele ju pakutakse riigikontrolli," lisas Ratas.

Hooajatöö osas võib otsust oodata neljapäeval

Ratas ütles, et valitsusel on plaanis muuta töötuskindlustust paindlikumaks, võimaldades inimestel teha nn tööampse, kus töötatakse mõne päeva kaupa ettevõtete juures.

"Neid, kes saavad töötushüvitist, kui nad lähevad viieks päevaks tööle, siis nad ei kaota töötushüvitist, vaid saavad viis päeva teha tööampsu, aga ta jääb edasi töötuna arvele. Tänasel hetkel teatavasti, kui ta ka ühe minuti töötab kuskil, siis kohe ta kaotab selle positsiooni," ütles Ratas.

Saatejuht Mirko Ojakivi küsis peaministrilt, et kas viiepäevane erand on liiga lühike, viidates Itaaliale, kus tehti sarnane erand inimestele 60 päevaks, juhul kui minnakse põllumajandusse tööle. Peaministri sõnul pole viis päeva küll lõplik lahendus hooajatööde nagu maasikakasvatuse juures, aga sellel teemal arutab valitsus veel edasi.

"Alati tasub vaadata, mida meie liitlased Euroopa Liidus ja NATO-s teevad. Kas viis päeva on piisav? See on kompromiss, kuhu täna on jõutud. Kas see leevendab täielikult hooajatöötajaid aiandussektoris, loomulikult ei leevenda. See ei ole täislahendus, aga see on mingi osa lahendustest," ütles peaminister, lisades, et edasisi otsuseid selle osas tehakse neljapäeval.

Valitsuse plaan majandust turgutada on vaadata üle ministeeriumite kulutused

Peaministri sõnul esitas rahandusminister Martin Helme (EKRE) 7. mail ettepanekud riigieelarve revisjoniks, mis peab muutma maksumaksja raha kasutamist tõhusamaks ja vabastada riigieelarvest vahendid uute oluliste eesmärkide saavutamiseks. Revisjon hõlmas peamiselt ministeeriumite kulutuste vähendamist.

"Otsus on juba langetatud, et igas ministeeriumis tuleb kokkuhoiukulutused teha ja fikseerida," lisas peaminister.

Ratase sõnul võetakse kulutuste vähendamiseks ministeeriumites aluseks eriolukorra ajal mitte toimunud kulutused.

"Selge on see, et kulutusi, mida ei tehtud märtsis, aprillis ja mais, tuleb kokku hoida. Kommunaalkulusid on vähem, inimesed on vähem reisinud, koolitusi, seminare, konverentse on vähem toimunud. Loomulikult tuleb selles osas kokkuhoidusid teha," ütles Ratas.

Terviseametile spetsialistide jaoks raha ei ole

21. mail kirjutas ERR-i uudisteportaal, et terviseameti kompetentsi tugevdamiseks on terviseameti peadirektori Merike Jürilo arvates vaja koheselt täita 26 töökohta, mille jaoks oleks vaja nelja miljonit eurot.

Peaminister peab küll põhjendatuks terviseameti rolli tugevdamist, aga tema sõnul ei ole nelja miljonit neile praeguse seisuga eraldada võimalik.

"Kindlasti pean põhjendatuks seda, et terviseameti positsiooni on vaja tugevdada, aga seda pilti on vaja tervikuna vaadata. Kindlasti see tähendab see erinevaid ressursse, see tähendab inimeste küsimust, see tähendab raha küsimust. Ja miks mitte see tähendab ka sotsiaalministeeriumi valdkonnas teatud ametivaldkondade ümbervaatamist, see nõuab natuke tõsisemat tervikpildi lähenemist," ütles Ratas.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: