Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond astusid sammu ühinemisele lähemale

Elurikkuse Erakond ja Vabaerakond ühinesid.
Elurikkuse Erakond ja Vabaerakond ühinesid. Autor/allikas: (ERR)

Parlamendiväliste Vabaerakonna ja Elurikkuse Erakonna juhatused jõudsid ühiste kavatsuste memorandumini, kus tehakse liikmetele ettepanek kahe erakonna baasil luua uus partei.

Elurikkuse Erakonna läbirääkimiste juht Rainer Kuuba märkis, et eelmisel nädalal esitati liikmetele tutvumiseks ja arutlemiseks dokument, kus kahe erakonna programmide baasil kirjeldati ühised olulised põhimõtted.

"Seejärel paneme esimesel võimalusel memorandumi liikmetele hääletusele, kui tuleb positiivne otsus, siis saame teha järgmised sammud. Meie jaoks oli mõnevõrra üllatav, kui palju oli sarnast meie platvormides ning kui vähe vasturääkivusi, sestap on igati loogiline, et need kaks erakonda ühendada suuremaks jõuks, kes seisaks looduse ja demokraatia eest."

Vabaerakonna juht Heiki Lill lisas, et erakondi ühendades ei ole tegemist ülevõtmise või allaneelamisega ning ühinevad kaks võrdse suurusega erakonda, kelle maailmavaade on väga sarnane.

"Kui see protsess peaks lõpuni jõudma, siis sünnib uus erakond, millel on juba tuhatkond liiget ning mis on ka geograafiliselt paremini riiki kattev, mis omakorda loob head eelised järgmise aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimisteks," sõnas Lill.

Ta lisas, et erakondade ühendamine ei saa olema väga kiire protsess, sest seadustest tulenevalt peavad kõik otsused kinnitama mõlema erakonna üldkogud, millede kokku kutsumine peab vähemalt Vabaerakonnal olema ühe kuu pikkuse etteteatamise tähtajaga.

"Parimal juhul me räägime juuli keskpaigast. Aga tark ei torma ja kiire meil hetkel pole. Mõlemad erakonnad toimivad omasoodu ka praegu edasi."

Kui erakondade liikmed kiidavad ühinemiseplaani heaks, siis valitakse mõlema erakonna liikmete poolt välja uue erakonna nimi ning juhatused valmistavad ette liitumislepingu, mis omakorda peab saama liikmete heakskiidu. Uue erakonna täpsema platvormi kirjutavad seejärel juba mõlema erakonna liikmed koos.

Viimastel riigikogu valimistel kogusid nii Elurikkuse Erakond kui ka Vabaerakond mõlemad 1,2 protsenti toetust ega pääsenud parlamenti. Elurikkuse Erakonnal oli 25. mai seisuga 528 ja Vabaerakonnal 508 liiget.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: