Vabaerakonna ja Elurikkuse Erakonna ühine tulevik selgub augustis

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Elurikkuse Erakond ja Vabaerakond plaanivad ühineda Autor/allikas: (ERR)

Ühinemiskõnelusi pidavad parlamendivälised parteid Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond kohtuvad ühiselt 20. augustil, et liitumise üle lõplikult otsustada. Mõlemad erakonnad peavad tulevikus võimalikuks ka Roheliste ühinemist.

Vabaerakonna esimees Heiki Lill ütles ERR-ile, et 20. augustil toimuvad Tartus paralleelselt mõlema erakonna üldkoosolekud. Lill selgitas, et Vabaerakonna esinduskogu kohtub aga sel laupäeval.

"Seal toimub nende dokumentide ehk loodava erakonna põhikirja, programmi ja ühinemisleping arutelu. Osalevad aktiivsemad liikmed, vaadatakse üle, äkki on kellelgi sinna lisada midagi, mõni arvamus. Dokumendid on ette valmistatud, aga natuke lahtine on ühinemisleping," ütles Lill.

Elurikkuse Erakonna kõneisik Rainer Kuuba selgitas ERR-ile, et kahe erakonna ühinemine käib mittetulundusühingute seaduse järgi.

"Erakonnale uue nime valimise protsess on töös, praegu on käimas nimevaliku teine voor," ütles Kuuba.

Erakonnad ootavad ka Rohelisi ühinema

Nii Lille kui Kuuba sõnul on uks ühinemiseks Eestimaa Roheliste Erakonnale avatud. Esmalt olid ühinemiskõnelused just kolme erakonna vahel, kuid Rohelised pole viimastel läbirääkimistel enam osalenud.

"Me pole kellelegi öelnud, et ei või meie punti tulla. Kõik kolm erakonda on üsna väiksed, see on üsna killustatud ja halb, kui inimesed ei taha nii väiiksel tasandil koostööd teha," ütles Lill ja lisas, et oleks absoluutselt kolmepoolse ühinemise poolt.

Kuuba ütles, et ka tema pooldaks täielikult seesugust ühinemist.

"Olen rääkinud mõne Roheliste juhatuse liikmega, kellest üks osa on kategooriliselt vastu. Aga ka seal on neid, kes on algatanud küsitluse, et saada teada, mida liikmed arvavad. Nad ütlevad, et liikmetel on selle nädala lõpuni aega vastata," sõnas Kuuba.

Kuuba selgitas, et oluline on võrdsetel alustel uue erakonna loomine, mitte mõne partei allaneelamine. Ta lisas, et Rohelised võivad nendega ühineda enne järgmisi parlamendivalmisi ning KOV-ide valimistel võiks uus erakond Rohelistega moodustada valimisliidu.

Samas ütles Kuuba, et MTÜ-de seaduse kohaselt ei tohi ühinevatel erakondadel olla võlgu, kuid Rohelistel neid praegu on.

"Mina tahaks küll hirmsasti näha seda, et kolm erakonda, kelle organisatsioonilised eesmärgid, väljapakutud lahendused, soovid ja ka inimesed on väga paljuski väga sarnase mõtlemisega, soovivad sarnast poliitikat riigis teha," ütles Kuuba.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: