Borrell: USA lahkumine avatud taeva lepingust tekitab määramatust

Josep Borrell.
Josep Borrell. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Olivier Hoslet

Euroopa Liidu välisteenistuse juht Josep Borrell ütles teisipäeval, et avatud taeva lepingu ümber kujunenud olukord iseloomustab julgeolekuolude halvenemist samal ajal, kui maailmas levib koroonaviiruse COVID-19 taud.

"Julgeolekuolukord on halvenenud... USA äsjane avaldus avatud taeva lepingust lahkumise kohta näitab, kuidas suureneb maailma julgeolekuolukorra määramatus," ütles ta Euroopa Parlamendile koroonaviiruse COVID-19 taudi aegse kaitsepoliitika arutelul.  

21. mail teatas USA president Donald Trump, et otsustas avatud taeva lepingust lahkuda. Ilmselt lahkuvad Ühendriigid lepingust kuue kuu pärast. 

Avatud taeva leping  (The Treaty on Open Skies) on mitmepoolne rahvusvaheline leping, mille 1992. aasta 24. märtsil allkirjastasid Helsingis Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) 23 riigi esindajad. Venemaa ratifitseeris leppe 2001. aasta 26. mail.

Praegu hõlmab see 34 riiki.

Avatud taeva leping on üks osa OSCE julgeoleku- ja usaldusmeetmetest. Lepingu eesmärk on riikidevahelise avatuse, julgeoleku ja usalduse suurendamine.

Tuntuimad leppe alusel läbi viidavad toimingud on liikmesriikide sõjaliste ekspertide vaatluslennud teiste liikmesmaade territooriumi kohal.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: