ERR Washingtonis: politsei sõnul kasutavad äärmusgrupid proteste ära

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Getty Images/Alex Wong

USA-s jätkuvad meeleavaldajate ja politseinike kokkupõrked, öösel rüüstati mitmes linnas poode ja lõhuti aknaid. Erinevates linnades on abis korda tagamas vähemalt 20 000 rahvuskaardi sõdurit.

USA pealinnas Washingtonis olid meeleavaldused rahulikud senikaua, kuni politsei hakkas inimesi Valge Maja ees asuvast Lafayette'i pargist välja suruma. Veidi hiljem jalutas läbi sama pargi president Donald Trump ja peatus Püha Johannese episkopaalkiriku juures, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me olime äärmiselt ehmunud ja ausalt öeldes vihased, et inimesed, kes ei rikkunud liikumiskeeldu ja provotseerinud rünnakut, suruti õiguskaitseametnike poolt välja, sest nad pidid presidendi jaoks tee puhtaks tegema," rääkis Washingtoni linnapea Muriel Bowser.

Öö saabudes algas mitmes linnas taas rüüstamine. Washingtonis lõhuti aknaid, New Yorgis murti sisse Viienda avenüü luksuspoodidesse.

Õiguskaitseametnike sõnul kasutavad meeleavaldusi ära erinevad äärmusgrupid.

"Taktika, mida kasutasid õhtul inimesed, keda ma nimetaksin vastasteks, tundus olevat organiseeritud," ütles Washingtoni politseijuht Peter Newsham.

President Trump lubas kasutada 1807. aasta seadust ja saata osariikidesse tegevsõjaväelased. Viimati tehti seda pea 30 aastat tagasi Los Angelese rahutuste ajal.

"Kui mõni linn või osariik keeldub astumast samme, mis on vajalikud, et kaitsta nende kodanike elu ja vara, siis ma saadan sinna USA sõjaväe ja lahendan kiiresti selle probleemi nende eest," ütles Trump.

Meeleavaldused said alguse pärast seda, kui Minneapolise linnas suri vahistamise käigus mustanahaline George Floyd. Hennepini maakonna kohtuarsti avalduse järgi seiskus ta süda kaelale avaldatud surve tõttu. Floydil tuvastati ka fentanüülijoove ja ta oli hiljuti kasutanud metamfetamiini.

Mõrvasüüdistuse saanud politseinik Derek Chauvin peaks esimest korda kohtusse ilmuma esmaspäeval.

Floydi surmapaika on toodud tuhandeid lilli ja seda külastas ka tema perekond, kes mõistis igasuguse vägivalla hukka.

"Kui mina ei tee siin metsikusi, kui mina ei lase asju õhku, kui mina ei riku oma kogukonna vara, siis mida teie kõik teete?" sõnas George Floydi vend Terrance.

Mitmel pool on meeleavaldajad süüdistanud politseid liigse jõu kasutamises. Kokkupõrgete vahele on jäänud ajakirjanikke, kes on kogemata kinni peetud. Samas on politseinikud ka solidaarselt meeleavaldajatega põlvitanud või neid kallistanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: