USA-s jätkusid kuuendat päeva vägivaldsed meeleavaldused

{{1590983820000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

USA-s jätkusid kuuendat päeva politseivägivalla vastased meeleavaldused. Rüüstatud on ärisid ja süüdatud politseiautosid. Vähemalt 40 linnas on ööseks kehtestatud liikumiskeeld.

Pühapäeval kogunesid USA pealinnas Washingtonis Valge Maja juures tuhanded meeleavaldajad.

Olukord oli alguses üldiselt rahulik, kuid tund enne liikumiskeelu algust hakati süütama pisikesi tulekahjusid. Selle peale otsustas politsei kasutada pipra- ja pisargaasi. Mitmed Valget Maja kaitsvad salateenistuse liikmed said viga.

Hiljem levis linnas siiski rüüstamine. Vägivaldsed meeleavaldajad süütasid muu hulgas ühe Washingtoni vanima, St Johni episkopaalse kiriku. Tuletõrje ei pääsenud pikka aega kirikut kustutama.

"Selle riigis on toimunud mustanahaliste orjastamine, peksmine, ründamine ja tapmine juba sajandeid. Nii et selle asemel, et meid nahutada ja seada kahtluse alla meie meeleavaldamise ja tegevuse viis, oleks minu arvates oluline mõista, kes on loonud praeguse õhustiku ja sundinud meid vastama nii, nagu oleme," rääkis Washingtoni meeleavaldaja Michelle.

Pennsylvania osariigis Philadelphias oli pühapäeva pärastlõunaks arreteeritud üle 200 inimese. Peale paljude äride rüüstamise pandi põlema ka politseiautosid. Samuti loobiti telliskivisid ja Molotovi kokteile.

"Tahan öelda inimestele, kes avaldavad meelt, et kui te kasutate oma õiguseid, siis tehke seda viisil, mis austab demokraatiat, kinnitab selle õilsat eesmärki ja tähistab Pennsylvaniat. Avaldage arvamust ja tehke seda rahulikult," manitses Pennsylvania kuberner Tom Wolf.

Meeleavaldused said alguse pärast seda, kui Minnesota osariigis Minneapolises suri vahistamise käigus mustanahaline George Floyd. Mõrvasüüdistuse saanud politseinik Derek Chauvin peaks esmaspäeval ilmuma kohtusse, kuid meeleavaldajad nõuavad, et karistada saaksid ka sündmuse juures olnud teised politseinikud.

"Ma olen väsinud kuulmast, kuidas mustanahalised surevad. Ma olen väsinud tundmast hirmu lihtsalt sellepärast, et politsei mind peatab," ütles Washingtoni meeleavaldaja Justin.

15 osariigis ja pealinnas Washingtonis on kokku väljas 5000 rahvuskaardi sõdurit. Veel 2000 on valmisolekus.

Uurijate kinnitusel on meeleavaldusi ära kasutanud nii vasak- kui ka paremäärmuslased, õhutades süütamisi ja vägivalda. Lisaks on süüdistatud politseinikke ülemäärase jõu kasutamises. Vähemalt 40 linnas on ööseks kehtestatud liikumiskeeld.

Trump varjus protestide ajal Valge Maja punkrisse

USA salateenistuse agendid toimetasid president Donald Trumpi reedeõhtuste protestide ajal Valge Maja punkrisse, teatasid Valgele Majale lähedased allikad, kes soovisid jääda anonüümseks.  

Trump veetis eriolukordadeks, näiteks terrorirünnakuteks mõeldud punkris ligi tund aega ajal, kui osa Valge Maja juurde kogunenud meeleavaldajatest ründas politsebarrikaade.

Esimesena teatas Trumpi toimetamisest punkrisse ajaleht The New York Times.

"Valge Maja ei kommenteeri turvaprotokolle ja otsuseid," ütles Valge Maja kõneisik Judd Deere. Salateenistus teatas, et ei kommenteeri oma kaitseoperatsioonide meetodeid ja vahendeid. Trump on tunnustanud salateenistuse tegevust, kuid on oma nõunikele tunnistanud, et kardab oma turvalisuse pärast. 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: