Hiina pilkab rahutustest haaratud USA-d

USA lipp Hiina Rahvavabriigi lippude vahel.
USA lipp Hiina Rahvavabriigi lippude vahel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Hiina riigimeedia kajastab laiaulatuslikult ja mõnuga Ameerika Ühendriikides politsei põhjustatud mustanahalise mehe surma järel lahvatanud rahutusi ning kõrvutab seda USA poliitikute toetusega Hongkongi demokraatiameelsetele protestijatele. Samas võrdleb kompartei juhitud riik rahutuste vaigistamist USA-s sellega, kuida 31 aastat tagasi Pekingis Tiananmeni väljakul demokraatiameelsete tudengite protest veriselt maha suruti.

Hiina kompartei ajalehele kuuluva ingliskeelse tabloidi Global Times toimetaja Hu Xijin ironiseeris, et USA tähistab 4. juunil täituvat Tiananmeni aastapäeva "unikaalsel moel", vahendas Reuters. "USA relvajõud on tänavatele toodud ja politsei avab tule. USA tegevus näitab Hiina sammude õigsust korra taastamisel 1989. aastal. Siis oli Hiina sisekord kahjustatud märksa enam kui praegu USA-s," kirjutas Hu Twitteris.

Neljapäeval, 4. juunil täitub 31 aastat sellest kui Hiina kompartei surus tankide toel maha demokraatiat nõudnud üliõpilaste rahumeelse meeleavalduse Pekingi Taevase Rahu väljakul, kus inimõiguslaste sõnul hukkus tuhandeid noori. Hiina meedia üldjuhul sellest hiina keeles ei kirjuta.

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et võib kasutada relvajõudusid, kui George Floyd hukkumisest põhjustatud vägivald ja rüüstamine ei lõppe.

"Hiina on näidanud Hongkongi rahutuste suhtes vaoshoitust," kirjutas Global Times oma juhtkirjas ning viitas ettevalmistatavale julgeolekuseadusele kui vahendile, mis sellised olukorrad lahendada aitab. "Kas USA usub, et armee väljatoomine aitab sellised sügavate põhjustega probleemid lahendada?" küsis leht.

Hiina tava võimendada oma kajastustes Lääne probleeme tuleb ajal, kui USA ja Hiina suhted on niigi pingestunud, ütles Leedsi ülikooli meedia ja kommunikatsiooni lektor Yuan Zeng Reutersile. "Võib selgelt näha, kuidas Hiina riigimeedia kasutab USA rahutusi õigustamaks Pekingi tegevust Hongkongi julgeolekuseaduse kehtestamisel(, mis on vallandanud kohalike elanike protestid - toim.) ja USA kriitika tõrjumisel," märkis Yaun.

USA ja teised lääneriigid ning inimõigusorganisatsioonid on Hiinat kritiseertinud palju sealse inimõiguste olukorra teemal, sealhulgas Tiibeti ja moslemitest uiguuride kohtlemise pärast.

Aprillis kaebasid mitme Aafrika riigi suursaadikud Pekingis selle üle, kuidas Guangzhou linnas koheldakse koroonahirmu tõttu mustanahalisi inimesi.

"Me oleme alati vastu rassilisele diskrimineerimisele," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian kolmapäeval ajakirjanikele. "Loodame, et USA valitsus astub konkreetseid samme, et täita oma kohustused rahvusvahelise rassilise diskrimineerimise kaotamise konventsiooni raames ja kaitseb etniliste vähemuste õigusi," ütles Zhao.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: