Norstati uuring: nädalaga erakondade reitingutes suuri muutusi ei toimunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Reformierakonna juht Kaja Kallas riigikogu istungil
Reformierakonna juht Kaja Kallas riigikogu istungil Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Viimane nädal erakondade reitingutes suuri muutusi ei toonud, mis tähendab, et jätkuvalt on liider Reformierakond ja teisel kohal Keskerakond, selgus Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti uuringust.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,3 protsenti, Keskerakonda 25,9 protsenti ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 16 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Nädalaga jäid muutused erakondade toetusprotsentides 0,5 protsendi piiresse ning seega ühegi erakonna reiting märkimisväärselt ei muutunud.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,3, Eesti 200 kaheksa ning Isamaa 5,5 protsendiga.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,4 ja opositsioonierakondi 38,6 protsenti vastajatest.

Politoloog Martin Mölder ütles BNS-ile, et erakondadest, kes oma toetuse madala taseme tõttu jäävad enamasti pildilt kõrvale, on Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond nüüd teatanud liitumisplaanidest järgmisteks kohalikeks valimisteks. "Eeldatavasti näeme seal kandideerimas ka rohelisi, kes on suutnud oma toetust hoida umbes kahe protsendi kandis," arutles Mölder.

Mölderi sõnul on rohelistel selgelt kõrgem toetus naiste hulgas, samas ülejäänud kahe väikeerakonna puhul stabiilset soolist erisust toetuses pole märgata. Elurikkuse erakonnal on selgelt suurem toetus eestlastest valijate hulgas, kuid ülejäänud kaks selle koha pealt ei eristu.

Kõik kolm väikeerakonda apelleerivad keskeltläbi pigem noorematele valijatele ning siinkohal on erinevused võrreldes nende üleüldise toetusega kohati isegi väga suured. Rohelised on väga selgelt noorte erakond - vanusegrupis 18-24 on nende toetus alates valimistest olnud kohati isegi üle kümne protsendi. Ka 25-34 vanuste seas on nende toetus küündinud üle valimiskünnise, märkis Mölder.

Erakondade toetuse muutus Autor/allikas: Norstat

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: