Madise: painavat vajadust põhiseadust muuta pole, kuid on arenguvõimalused

Õiguskantsler Ülle Madise ütles "Esimeses stuudios", et Eestis ei ole praegu suurt vajadust põhiseadust muuta, kuid tänapäeva maailma arenguga on tekkinud uusi küsimusi, mida võiks põhiseaduses ära lahendada.

Kui suured kriisid tekitavad sageli arutelusid põhiseaduse muutmisest, siis Madise hinnangul koroonakriis seda vajadust kaasa ei toonud.

"See on väga õige osundus, et teinekord, kui on väga suur kriis ühiskonnas, siis millegi pärast, vaatamata sellele, et mingit põhjuslikku seost ei ole, minnakse muutma põhiseadust," sõnas õiguskantsler.

"Praegugi, kui mõelda, kas Eesti põhiseadust peaks mingil viisil muutma, siis kindlasti neid mõttekohti on, aga soovitus oleks, et mitte minna uisapäisa põhiseadust ümber kirjutama. Selleks ei ole küll mingisugust vajadust, sest 1920. aastast on kaasa võetud kõik hea ehk vabaduse ja õigluse vaim, mida põhiseadus sisaldab, ja samamoodi ka küllalt lihtne keelekasutus. Nii et see pole kindlasti midagi, mille pärast peaks põhiseaduse n-ö juristide omaks kirjutama," lisas ta.

Kui põhiseadust muuta, siis Madise sõnul üks teema haaval.

Samas on õiguskantsleri hinnangul paar küsimust, mida põhiseaduses saaks lahendada.

"Üks puudutab elu ja surma selle tehnoloogilise arengu ajastul, kus põhimõtteliselt organidoonorlus ja geenitehnoloogia ja palju muud /.../ annab üha enam tiibu ka kujutlustele inimelu väga olulisest pikendamisest. Ja seal kõrval on ka küsimused väga ränkadest haigustest, mida ei suudeta ravida ja eutanaasiast näiteks," selgitas ta.

"See küsimuste kopmpleks, nii keeruline, traagiline kui ta on, on kindlasti midagi, mida tasub ilmselt kaaluda ka põhsieaduse tasemel ja võib-olla koguni rahvahääletusel otsustada," lisas ta.

Teine teema on seotud suurte andmekogudega, mis Eesti inimeste kohta kogutud on.

"Peab ütlema, et isegi Eesti, kes on oma inimeste kohta kogunud väga palju andmeid riigina, jääb selles tegevuses tublisti alla Facebookile, Google'ile ja mitmetele teistele eraõiguslikele andmeomanikele. Siin on üks osa niisuguseid probleeme, mida Eesti üksi ei saa lahendada. Küsimus näiteks sellest, kui palju arvutusvõimsust võiks ühtedesse kätesse üldse koonduda," rääkis ta.

"Küll aga on teine küsimus see, kuidas Eesti inimesed Eesti riigil oma andmeid lubavad kasutada. See ei ole sugugi lihtne. Täpselt samuti nagu ei ole lihtne vastus küsimusele, kas inimesel peab olema õigus elada ilma internetita," ütles Madise.

Õiguskantsler märkis saates, et põhiseadus ei tohi olla liiga kergesti muudetav seadus. Vastasel juhul ei ole tegemist enam põhiseadusega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: