Kiirtestide maaletoojad solvusid ning kingivad 20 000 testi välismaale

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
COVID-19 kiirtest. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

50 000 koroonaviiruse kiirtesti riigile kinkinud ärimehed Tarvi Olbrei, Parvel Pruunsild ja Alari Aho on enda sõnul pettunud nii terviseameti kui poliitikute kahepalgelisuses ning kingivad veel nende valduses olevad 20 000 antikehade kiirtesti hoopis välismaale.

Ühisavalduses tõdesid kolm ärimeest, et nad ei mõista perearstide seltsi möödunud reedel tehtud avaldust, kus selts teatas, et kiirtestid pole täpsed ega kõlbulikud. Avaldusele olid alla kirjutanud ka laborimeditsiini ühing ja infektsioonhaiguste selts.

Ärimehed märkisid, et nende poolt maale toodud kiirtestid on Euroopa Liidus sertifitseeritud ning "pikaajaliste antikehade" määramisel ehk enam kui 14 päeva eeldatavast nakatumisest on nende tundlikkus ja spetsiifilisus nõutaval tasemel.

"Meie annetajatena ei ole kunagi väitnud, et neid teste võiks kasutada kodus testimiseks, ka ei ole meil mingit alust seda teha. Meie ainus eesmärk oli aprillis selle otsuse tegemisel, et Eesti saaks hinnata viiruse levikut ning selle alusel ehk otsustada eriolukorra lõpetamise üle kiiremini – iga viivitatud nädal tähendas ju tuhandeid töötuid. Oleme jaganud teste tasuta erinevatele asutustele, kes on soovi avaldanud, ning need on tänuga vastu võetud," kirjutasid Olbrei, Pruunsild ja Aho.

Ärimeeste sõnul on terviseamet ja ravimiamet muutnud ootamatult omi seisukohti ning kiirtestide tegemise on kuulutatud laboriteenuseks ning selle jaoks on vaja eraldi luba. Lisaks saatis tervisamet testide sertifikaadi hoidjale Euroopas kaebekirja, milles soovis argumente annetuse tagasilükkamiseks. Kirjas nimetati testide kinkimise põhjusena Eesti populistlike poliitikute propagandasoovi seoses eelseisvate valimistega.

"Sellise kirja kirjutamine näitas meile selgelt, et terviseametil oli tõsine plaan, et neid teste Eestis kasutusele ei võetaks. Samuti käis perearstide maililistist eelmisel nädalal läbi info, et "need testid on monetaarsetel põhjustel riiki toodud". Ehk siis kaunis süžeepööre, mis sobinuks hästi Briti telesarja "Jah, härra peaminister"," märkisid ärimehed, kelle sõnul pani see kõik neid esitama endale küsimust: milleks meile seda jama vaja on?

Kuna testide kasutusaeg on piiratud ning on selge, et riigiametid ja arstid ei soovi kiirtestimise lubamist, on risk, et testid muutuvad aegumise tõttu lihtsalt kõlbmatuks. Seetõttu kingime veel meie käes olevad 20 000 testi välismaale ja rohkem sel teemal me kommentaare anda ei kavatse," teatasid Olbrei, Pruunsild ja Aho teisipäeval.

"Mida me sellest õppisime? Seda, et riigile tuleb ikka appi tulla, aga see ei pruugi olla ka parima tahtmise korral kuigi lihtne – võib juhtuda, et saate osaks süüdistustele poliitilise ja muu omakasu saamises," lisasid ärimehed.

Valitsus andis eelmisest esmaspäevast terviseametile korralduse kiirtestide kasutamisega alustada.

Laborimeditsiini ühingu, infektsioonhaiguste seltsi ja perearstide seltsi reedel tehtud ühisavalduses öeldi, et valitsuse otsus võtta kasutusele SARS-CoV-2 antikehade kiirtestid ei ole meditsiiniliselt põhjendatud ning seetõttu ei ole võimalik ka testide tulemustest järeldada, kas inimene on haigestunud, haiguse läbi põdenud või terve. "Tänases olukorras on väga oluline, et me kõik lähtuksime ühtsest infost, mis toetub ekspertarvamustele, mitte populistlikele otsustele," märgiti avalduses.

"Küsimusele, kas on tekkinud piisav immuunsus, ei anna täna veel vastust ka SARS-CoV-2 antikehade kiirtestid, ja isegi mitte laboris tehtavad antikehatestid," teatati avalduses.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo ütles intervjuus ERR-ile, et antikehade testid on nii-öelda tagantjärele tarkus. "Me saame teada, et inimene on põdenud. Need testid on asjakohased seroepidemioloogiliste uuringute läbiviimiseks, et hinnata haiguse levimist ühiskonnas. Võibolla on ka inimestel huvi, et on nad põdenud või ei," rääkis Jürilo, ning lisas, et kodus kasutamiseks usaldusväärseid kiirteste ei ole. 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: