USA vabariiklased usuvad Trumpi ülekaalukat võitu presidendivalimistel

USA presidendi Donald Trumpi toetajad.
USA presidendi Donald Trumpi toetajad. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / JOE RAEDLE

Ehkki küsitlused näitavad, et president Donald Trumpi tagasivalimine novembri alguses toimuvatel presidendivalimistel on ohus, usuvad Trumpi Vabariikliku partei kohalikud liidrid, et võit tuleb mäekõrgune.

Väljaande Politico vestlused rohkem kui 50 Vabariikliku partei osariigi, piirkonna ja maakonnajuhiga andsid tulemuse, et vabariiklaste hinnangul ei ole olukord vaatamata jätkuvale koroonakriisile, selle põhjustatud majanduslangusele ning presidendi toetusnumbrite kukkumisele sugugi halb. Pigem isegi pisut parem kui kuus kuud tagasi. Koroonakriis on taandumas, majandus hakkab uuesti kasvama, arvamusuuringud ei ole usaldusväärsed ja (Demokraatliku partei presidendikandidaat - toim.) Joe Biden liiga nõrk, et valimisvõitluses välja vedada ning meedia ei saa sellest kõigest aru, usuvad Trumpi parteikaaslased.

"Mida rohkem halbu asju juhtub, seda enam tugevneb toetus Trumpile," ütles Vabariikliku partei Põhja-Caolina Robesoni maakonna esimees Phillip Stephens Politicole. Põhja-Caolina on üks neist kõikuvatest osariikidest, mis 2012. aastal toetas demokraatliku partei presidendikandidaati Barack Obamat, kuid 2016. aasta valimistel asus toetama Trumpi. "Me kutsume teda Teflon-Trumpiks. Mitte miski ei jää talle külge. Kui üldse, siis läheb kõik veelgi põnevamaks kui oli 2016. aastal," rääkis Stephens.

Stephensi sõnul võib tänavune võit tulla mäekõrgune.

Ehkki paljud Vabariikliku partei kohalikud juhid prognoosivad presidendivalimistelt tasavägist tulemust, usub ülekaalukam osa siiski, et kui Trump suutis neli aastat tagasi tollast poliitilist loogikat väärata, siis ei ole mingit põhjust arvata, et ta ei suudaks seda uuesti teha.

Wisconsini osariigi parteiorganisatsiooni juht Andrew Hitt rääkis, et märtsi lõpus ja aprilli alguses, kui avalikkuse tähelepanu oli koroonaviiruse levikul, võis tunda mõningast äravajumist, kui nüüd on teisiti. "Asjad lähevad tagasi sinna, kuhu me tahame... Tähelepanu majandusele ja uuesti avanemisele ning Ameerika tagasitoomisele kõlavad inimestes vastu," märkis ta.

Ohio osariigi Vabariikliku partei juht Jane Timken ütles, et ta ei näe mingeid märke Trumpi toetuse kahanemisest. Minnesota osariigi parteorganisatsiooni juht Jennifer Carnahan märkis sama. Vabariikliku partei Pennsylvania osakonnajuht Lawrence Tabas läks isegi nii kaugele, et ütles, et Trump mitte ainult ei võida seal, vaid kogub 100 000 häält rohkem kui Biden. Seda oleks kaks korda rohkem kui oli Trumpi võit Hillary Clintoni üle neli aastat tagasi.

"Vastupidiselt sellele, mida võib järeldada meedia kajastustest, on tal endiselt kõrge toetus," ütles Indiana osariigi vabariikliku partei osakonna juht Kyle Hupfer. Tema sõnul on ta märksa optimistlikum, kui ta oli samal hetkel 2016. aastal.

Politico märgib ka, et Vabariikliku partei aparaat, mis läheb vastu seekordsetele valimistele, on hoopis teistsugune kui 2016. aastal, mil see suhtus Trumpi kahtlevalt. Osariikide tasemel on mitmed organisatsioonijuhid, keda ei peetud presidendile piisavalt pühendunuks, välja vahetatud ja asendatud Trumpile lojaalsemate parteilastega. Kuid nende hinnanguid oleks kergem eirata, kui ettekujutus Trumpi eduvõimalustest ei ulatuks nii kaugele Vabariikliku partei juhtkonnast.

Kui küsitlustes uuritakse vastajatelt, kes nende arvates võidab valimised - mitte, kelle poolt nad ise kavatsevad hääletada - siis on Trumpi näitajad suhteliselt head, tõdeb Politico.

Ameerika Ühendriikide presidendivalimised peetakse 3. novembril.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: