Viiruse mõju: USA presidendivalimiste tulemustega võib kauem aega minna

Suure tõenäosusega lähevad USA presidendivalimistel vastamisi Joe Biden ja Donald Trump.
Suure tõenäosusega lähevad USA presidendivalimistel vastamisi Joe Biden ja Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Seoses koroonaviiruse levikuga hääletab suur osa ameeriklastest sügisestel presidendivalimistel ilmselt kirja teel, tulemuste lugemine võtab seega tavapärasest rohkem aega ning valimistulemus võib tavapäratult selguda alles mitme päeva pärast.

Kui ameeriklased on tavaliselt harjunud presidendivalimiste tulemused teada saama valmispäeva hilisõhtul, siis sel sügisel toimuvate valimiste tulemused ilmselt nii kiiresti ei selgu, vahendab Yahoo News.

Kuna pandeemia leviku piiramiseks suureneb märgatavalt kirja teel hääletamine, võib tulemuste lugemiseks aega minna nädal või isegi kauem.

Harvardi ülikooli ja kohaliku analüütikafirma poolt läbiviidud uuringust selgus, et 72 protsenti valijatest toetaks hääletuse täielikku üleviimist posti kaudu hääletamisele.

Paljudes osariikides on kirja teel hääletamine olnud juba varem populaarne. 2018. aasta senativalimistel hääletas näiteks 79 protsenti valijatest Arizonas posti teel. Floridas hääletas kirja teel kolmandik ning Michinagnis neljandik valijatest. Need kolm osariiki võivad mängida olulist rolli presidendivalmiste tulemuste selgumisel.

Valimistulemust võivad ka mõjutada Wisconsini ja Pennsylvania osariigid, milles 2018. aasta valimistel hääletas postiga vastavalt kuus ja neli protsenti valijatest.

Problemaatiline võib olla ka kirjaga saadetud häälte õigeaegne saabumine. Seega tuleb süsteem ehitada nii, et arvestatakse hääli, mis on saadetud hiljemalt valimispäeval.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Allikas: Yahoo News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: