ÜRO Julgeolekunõukogu saab viis uut mittealalist liiget

ÜRO julgeolekunõukogu.
ÜRO julgeolekunõukogu. Autor/allikas: Välisministeerium

ÜRO Julgeolekunõukokku saab kolmapäeval viis uut mittealalist liiget; praegustel andmetel on kindlalt liikmeks pääsemas ainsana oma maailmajaost kandideerivad Mehhiko ja India.

Aafrika kohale seevastu kandideerivad Keenia ja Djibouti. Ülejäänud kahele kohale on kolm soovijat: Kanada, Iirimaa ja Norra.

Julgeolekunõukogus on kokku 15 liiget, kellest alalised on viis – Suurbritannia, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja USA. Ülejäänud mittealalised liikmed valitakse kaheks aastaks.

Tänavu lõpeb Belgia, Dominikaani Vabariigi, Saksamaa, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika Vabariigi liikmesus.

Mittealaliste liikmetena jätkavad Eesti, Niger, Tuneesia, Vietnam ning Saint Vincent ja Grenadiinid. Nende riikide liikmesus lõpeb järgmisel aastal.

ÜRO Julgeolekunõukogu peetakse ÜRO mõjuvõimsaimaks organiks. Selle ülesanne on ahu ja julgeoleku tagamine.

Erinevalt ÜRO Peaassambleest ei pea julgeolekunõukogu alalisi koosolekuid, vaid see võidakse kokku kutsuda, millal iganes - ka väga lühikese etteteatamisega.

Julgeolekunõukogus on tähtsa resolutsiooni heakskiitmiseks vaja üheksa poolthäält. Kõigil alalistel liikmetel on samas vetoõigus.

Julgeolekunõukogu eesistuja roteerub iga kuu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: