Washingtonist tuleb segaseid signaale USA-Hiina kaubandusleppe kohta

USA kaubandusnõunik Peter Navarro, taustal president Donald Trump.
USA kaubandusnõunik Peter Navarro, taustal president Donald Trump.

Washingtonist tuli esmaspäeval segaseid signaale USA-Hiina kaubandusleppe toimimise kohta, kui Valge Maja kaubandusnõunik Peter Navarro teatas selle peatumisest, president Donald Trump aga hiljem kinnitas, et leping kehtib jätkuvalt.

"Hiina kaubandusleping on tervenisti toimiv. Loodan, et nad (Hiina - toim.) jätkavad ka edaspidi leppe tingimuste täitmist," kirjutas Trump Twitteris.

Navarro oli varem telekanali Fox News saates öelnud, et president Trump olevat otsustanud peatada jaanuaris Hiinaga sõlmitud kaubandusleppe toimimise, kuna USA luure on järjest enam veendunud, et koroonaviiruse pandeemia sai alguase Wuhani laboratooriumist Hiinas. "See on lõpetatud. Nad (Hiina esindajad - toim.) tulid 15. jaanuaril siia, et allkirjastada see kaubandusleping - ja see oli tervelt kaks kuud pärast seda, kui naid said teada, et viirus on hakanud levima," rääkis Navarro. "Ma arvan, et nüüd mõistavad kõik nii siin riigis kui ka piiri taga, et Hiina valetas, aga ameeriklased hukkusid," lisas Navarro.

Ameerika Ühendriikide ja Hiina suhted on pärast kaubandusleppe esimese faasi allkirjastamist tänavu jaanuaris märgatavalt halvenenud. Mais ähvardas president Trump katkestada kõik suhted Hiinaga, süüdistades Pekingit selles, et too ei panusta piisavalt koroonaviiruse pandeemia peatamisse. Probleemid kahe riigi suhetes süvenesid veelgi, kui Peking otsustas kehtestada Hongkongis uue julgeolekuseaduse.

USA riigisekretär Mike Pomeo oli varasemalt teatanud pärast Hawail peetud kohtumist Hiina esindajaga, et Peking lubas kõigist kaubandusleppe tingimustest kinni pidada.

USA-Hiina kaubandusleppe esimene faas nägi ette Ameerika põllumajandustoodete importi sel aastal Hiinasse kogumahus 36,5 miljardit dollarit.

Aasia börsid tegid Navarro sõnade järel läbi kerge kukkumise, kuid tõusid uuesti pärast Trumpi säutsu.

Singapuris tegutseva OCBC Banki varahalduse vanemstrateeg Vasu Menon ütles Reutersile, et aasta teine pool tuleb turgudel ilmselt väga heitlik, kuna lisaks koroonaviiruse pandeemiale mõjutavad turge ka USA presidendivalimised, mille käigus võivad pingestuda Ühendriikide suhted Hiinaga.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: