Kaljulaid teeb koroonajärgse esimese välisvisiidi Saksamaale

President Kersti Kaljulaid võtab 2018. aasta juulis Saksa presidendilt Frank-Walter Steinmeierilt üle Balti riikidele omistatud Vestfaali rahu auhinna.
President Kersti Kaljulaid võtab 2018. aasta juulis Saksa presidendilt Frank-Walter Steinmeierilt üle Balti riikidele omistatud Vestfaali rahu auhinna. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / GUIDO KIRCHNER

President Kersti Kaljulaid alustab pühapäeval oma esimest välisvisiiti pärast koroonakriisi, suundudes ametlikule külaskäigule Saksamaale.

President Kaljulaid suundub Berliini, et tähistada Eesti saatkonna sajandat tähtpäeva. Lisaks kohtub Eesti riigipea Saksamaa liidupresidendi Frank-Walter Steinmeieriga ning mõjuka mõttekoja ja Saksa tööstuste liidu esindajatega, teatas presidendi pressiteenistus.

"Visiidiga tähistame Eesti saatkonna aastasada ja seeläbi kahe riigi diplomaatilisi suhteid. Eesti riigipea visiit on ka esimene ametlik visiit, mille Saksamaa peale piiride taasavamist vastu võtab ja see näitab meie suhete erilisust," selgitas presidendi välisnõunik Lauri Kuusing pressiteate vahendusel.

"Saksamaa on Euroopa mootor ja järgmise Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigina on tal ka on oluline roll selles, et Euroopa kroonviiruse põhjustatud kriisist edukalt väljuks. On selge, et Euroopa peab siin olema ühtne ja see on olulisem kui kunagi varem," lisas Kuusing.

Saksamaa saab kuueks kuuks Euroopa Liidu eesistujarigiks kolmapäeval, 1. juulil ning sinna aega jääb ilmselt ka EL-i sitsmeaastase eelarve (MFF) ja koroonakriisist kahjustataud majanduse taaskäivitamise fondi käivitamise kokku leppimine.

Ka Saksamaa eesistumise fookuses on ühe teemana digi ja Eesti digikogemusest räägitakse ka Saksamaa töösturite liiduga kohtumisel. Eesti on oma e-riigi lahendustega eeskujuks ja kuidas tõugata tagant digiarenguid Saksamaal ja sealt edasi ka Euroopa Liidus laiemalt, seda omavahel arutataksegi. Lisaks soovib president Kaljulaid kuulda, milline on olnud sealsete ettevõtete kogemus rohepöörde tegemisel ja kuidas saaksime samu võtteid ka Eestis kasutada.

Kaljulaid külastab ka Eesti ettevõtete Skeleton ja Ampler esindusi Saksamaal.  

Saksamaa kaalukaima mõttekoja Körber Stiftungiga räägib riigipea julgeolekust NATO idatiival ja Eesti e-riigist, samuti kolme mere tippkohtumisest, mida Eesti oktoobris võõrustab ja kuhu on kutsutud ka Saksamaa liidupresident.

Visiidi käigus plaanib president anda intervjuud Saksa väljaannetele Die Welt ja ZDF.

Kaljulaid saabub tagasi Eestisse teisipäeva õhtul.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: