Valitsusparteid jätkavad võõrtööliste Eestisse lubamises kompromissi otsimist

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Koalitsiooniparteide juhid püüdsid reede õhtul leida kompromissi võõrtööliste Eestisse lubamise asjus, kuid edutult. Parteijuhid jätkavad arutelu nädalavahetusel.

Opositsioonilised Reformierakond ja Sotsiaaldemokraadid kutsusid esmaspäevaks kokku riigikogu erakorralise istungi, eesmärgiga pikendada Eestis viibivate kolmandate riikide tööliste töölubasid aasta lõpuni.

EKRE ei ole seni pikendamist toetanud. Peaminister Jüri Ratase ja välisminister Urmas Reinsalu sõnul on võimalik teha erandeid põllumajandussektoris vajaminevatele hooajatöölistele.

Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ütles pärast reedest arutelu ERR-ile, et erakondade juhid kokkuleppele ei jõudnud, kuid jätkavad üksmeele otsimist ka nädalavahetusel.

"Otsime jätkuvalt paremat lahendust kui see eelnõu, mis peaks esmaspäeval riigikogus arutlusele tulema. See ajutiste töölubade pikendamine aasta lõpuni ei ole ju probleemile sisuline lahendus, kuna selleks ajaks ei olnud riiki sisenenud hooajatöötajad, mitmed töötajad on lahkunud ja peavad lahkuma, sest nad on tulnud siia arvestusega, et nad töötavad lühemat aega, uued tulijad ei saa siia tulla kolmandatest riikidest, nii et see tegelikult on suhteliselt formaalne probleemikäsitlus, aga mitte sisuline lahendus. Vaja oleks laiapõhjalisemat ja toimivat lahendust. Täna seda veel ei ole, aga valitsus kindlasti arutab neid küsimusi ka nädalavahetusel. Loodetavasti on esmaspäevaks parem lahendus leitud," rääkis Seeder.

Ta tõdes, et kui valitsus paremat lahendust ei leia, hakatakse esmaspäeval parlamendis menetlema opositsiooni esitatut. "Eks siis käitutakse vastavalt sellele, milline on tolleks ajaks saavutatud kokkulepe ja mis info meil siis olemas on. Seda on täna väga vara öelda, mis täpselt siis saab ja kuidas hakatakse esmaspäeval menetlema seda eelnõud," lisas ta.

Seeder tõdes, et opositsiooni ettepanek on mingigi lahendus, kuid valitsus püüab leida paremat.

"See ettepanek ei lahenda ju tegelikult probleemi. See on, jah, väga väikeses mahus osaline leevendus küsimusele ja on midagigi. Aga täna otsib valitsuskoalitsioon ikka tunduvalt paremat lahendust sellele probleemile, mis puudutab tööjõu kasutamist kolmandatest riikidest."

Isamaa hinnangul oleks parim lahendus koroonaeelse olukorra taastamine, kehtestades samas terviseohutuse nõuded nendest riikidest saabuvale tööjõule, kus viirusnakkuse koefitsient on suurem kui 15.

"Nii oleks ühelt poolt rahuldatud ettevõtlusvajadused, tööandjate, majandussektori vajadused, samal ajal säilitame konservatiivse tööjõupoliitika. Me ei laienda seadusandluses midagi, vaid taastame koroonaeelse olukorra ja lisaks kehtestame tervisenõuded, et jälgime ja oleme ettevaatlikud selles osas - see oleks meie arvates kõige mõistlikum lahendus probleemile," selgitas Seeder.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: