USA ministrid rääkisid India-visiidil Hiina ohtlikkusest

USA kaitseminister Mark Esper (vasakul), välisminister Mike Pompeo ninig India välisminister Subrahmanyam Jaishankar ja kaitseminister Rajnath Singh.
USA kaitseminister Mark Esper (vasakul), välisminister Mike Pompeo ninig India välisminister Subrahmanyam Jaishankar ja kaitseminister Rajnath Singh. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA välisminister Mike Pompeo ja kaitseminister Mark Esper hoiatasid teisipäeval Indiat väisates Hiinast lähtuvate julgeolekuohtude eest.

Ameerika Ühendriigid ja India peaksid allkirjastama osana strateegiliste sidemete tugevdamisest luureandmete jagamise leppe.

"Täna on meie kahel suurel demokraatial taas võimalus lähedasemaks saada," ütles Pompeo, kui ta alustas koos Esperiga kõnelusi India välisministri Subrahmanyam Jaishankari ja kaitseministri Rajnath Singhiga.

Pompeo tõi välja mitu probleemi, mis kõnelustel teemaks tulevad.

"Alates koostööst Hiinast Wuhanist pärineva pandeemia vallas, kuni vastu seismiseni Hiina Kommunistlikust Parteist lähtuvatele ohtudele julgeolekule ja vabadusele, ja rahu ning stabiilsuse edendamiseni üle regiooni," ütles ta.

Esperi sõnul tahavad Ühendriigid Indiaga tugevamaid sidemeid, et tulla toime tänapäeva väljakutsetega ning kaitsta vaba ja avatud India ja Vaikse ookeani regiooni põhimõtteid.

Pompeo ja Esper tegid üleskutse suhteid tugevdada juba esmaspäeval, kui nad samuti oma ametikaaslastega kohtusid.

Jaishankar säutsus, et suhted kahe riigi vahel on "märkimisväärselt kasvanud".

Teisipäeval allkirjastatav luureandmete jagamise leping lubaks USA-l jagada Indiaga satelliidiandmeid, mis aitaks viimasel täpsemini rakette sihtida ja sõjaväelasi paigutada.

Samuti lubab see USA-l paigutada tipptasemel navigatsioonitehnoloogia hävituslennukitele, mida see Indiale müüb.

Esper on ärgitanud Indiat ostma USA hävitajaid F-18 ja loobuma Vene relvastusest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: