Hongkongi raamatukogudest on hakanud kaduma demokraatiaraamatud

Vaade Hongkongile
Vaade Hongkongile Autor/allikas: Wikimedia Commons / Ralf Roletschek

Hongkongi raamatukogudest on hakanud kaduma tuntud demokraatiaaktivistide raamatud, selgub internetikatloogidest vaid mõni päev pärast seda, kui Peking jõustas erihalduspiirkonnas range julgeolekuseaduse.

Enam ei saa raamatukogust laenata Hongkongi tuntuima noorteaktivisti Joshua Wongi ega demokraatia eest võitleva parlamendiliikme Tanya Chani teoseid.

Peking jõustas teisipäeval Hongkongis julgeolekuseadus, mis keerab selja 1997. aastal piirkonna Suurbritannialt Hiinale üleminekul sõlmitud kokkuleppele, mis lubas säilitada Hongkongis 50 aastaks õigusliku ja seadusandliku autonoomia.

Hiina võimud on õigustanud julgeolekuseadust vajadusega taastada Hongkongis aasta aega kestnud protestide järel stabiilsus ning kinnitanud, et vabadusi see ei piira ja on suunatud vaid väga väikse vähemuse vastu.

Juba on aga kinni peetud inimesi Hongkongile iseseisvust ja suuremat autonoomiat nõudvate plakatite eest, inimesed ei julge enam kõigest avalikult rääkida ja ärid kõrvaldavad proteste toetavaid väljapanekuid.

Wong on kindel, et tema raamatud on kõrvaldatud julgeolekuseaduse tõttu.

"Valge terror levib üha, riikliku julgeoleku seadus on sisuliselt poliitilise tagakiusamise tööriist," kirjutas ta Facebookis.

Avalike raamatukogude veebikataloogist on kadunud vähemalt kolm Wongi, Chani ja kohaliku teadlase Chin Wani teost, mis tähendab, et üheski Hongkongi mitmekümnest haruraamatukogust neid enam laenata ei saa.

 Hongkongi politsei esitas reedel esimese süüdistuse uue julgeolekusaduse alusel, mille Peking nädala algul erihalduspiirkonnas jõustas.

"24-aastasele kohalikule mehele esitati süüdistus teiste lahkulöömisele kihutamises ja terroristlikkus tegevuses," ütles politsei avalduses.

Politseiallikate sõnul on süüdistatav mees, kes sõitis kolmapäeval julgeolekuseaduse vastaste protestide ajal mootorrattaga politseinike sekka.

Kohaliku telekanali videol on näha oranži mootorrattaga meest, kelle sadula taga lehvib lipp tekstiga "Vabastage Hongkong, meie aja revolutsioon", mis on meeleavaldajate tunnuslauseks saanud loosung. Märulipolitseinike hulka sõitev mees kukub ja peetakse kinni.

Politsei teatel sai vahejuhtumis vigastada kolm korravalvurit.

Uus julgeolekuseadus jõustus teisipäeva õhtul ning kolmapäeval vahistati selle alusel esimesed inimesed. Peamiselt meeleavaldajad, kelle omandusest leiti iseseisvuslaste lippe või märke.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: