USA plaanib oma saatkonna Suur-Ameerika tänavale kolida

{{1594282680000 | amCalendar}}
Foto: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Ameerika Ühendriikide saatkond plaanib oma esinduse ruumid Tallinnas Kentmanni tänavalt ära kolida. Uueks kohaks saab Suur-Ameerika ja Väike-Ameerika tänavate nurgal asuv kinnistu superministeeriumi taga. Eesti saab vastu suursaadiku residentsi ruumid Washington D.C.-s.

Tallinna linnavolikogu on otsustanud võõrandada riigile Suur-Ameerika 3/ Väike-Ameerika 4 aadressil asuva kinnistu seoses riikidevahelise kokkuleppega. Majandusminister Taavi Aas kinnitas, et see antakse välisriigi saatkonnale hoonestamise eesmärgil.

Välisminister Urmas Reinsalu kinnitas, et Ameerika Ühendriikide saatkond tunneb huvi selle kinnistu ostmise vastu. USA kavatseb oma esinduse ruumid Kentmanni tänavalt täielikult ära kolida.

Eesti omakorda soovib oma saatkonnahoonet USA pealinnas laiendada, saades juurde sobivad ruumid suursaadiku residentsiks, kus korraldada ka vastuvõtte. Siiani on residentsi ruume üüritud, nüüd on aga soov jõuda püsiva lahenduseni, mida asutakse linna pealt otsima. Seega on tegemist riikide vastastikuse kinnisvaratehinguga.

"Valitsus langetas otsused mitmete kinnistute üleandmise kohta Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsile. Oma olemuselt tehniline otsustus, aga tegelikkuses on see väga kaalukas, sest see loob eeldused lahenduseks Ameerika Ühendriikide ja Eesti Vabariigi saatkondade kinnisvara küsimuste lahendamiseks nii Tallinnas kui ka Washingtonis," kommenteeris Reinsalu. "Ühendriikide saatkond Tallinnas on otsinud juba aastaid alternatiivset asukohta ja nüüd on lootus, et riikide vahel meil õnnestub siis samm-sammult lahendus leida. Siin tegelikult jutt käib siis võimalikust saatkonnahoonest Tallinnas Suur-Ameerika tänavas."

Välisministeeriumi kantsler Rainer Saks lisas ERR-ile antud intervjuus, et uus kinnistu antakse USA käsutusse. Ameerika Ühendriigid on juba aastaid otsinud sobivat kohta, kuhu omale uus saatkonnahoone ehitada. Suur-Ameerika kinnistul peaks see olema võimalik ilma tänavat liiklusele sulgemata, nagu on praegu Kentmanni tänaval. Siiski on see küsimus, mis lahendatakse detailplaneeringu käigus. Protsess võtab kindlasti aastaid aega.

Saks ütles, et Eesti omakorda otsustas oma saatkonnahoonet Washingtonis mitte välja vahetada, vaid renoveerida. Saatkond ongi praeguseks sealt juba välja kolinud. Probleemiks on aga olnud esinduspinna puudumine. Seetõttu aitab USA omakorda Eestit sobiva hoonega suursaadiku residentsiks. Selle leidmiseks ajalist piiri seatud pole.

"Praegu üürime saadikule erinevaid ruume residentsiks. Et saaksime tõeliselt hea, sobiva, tuleb väga põhjalikult mõttetööd teha, planeerida, kinnisvaraturgu uurida. Tuleb teha otsus, millega peame arvestama, et see võib jääda igaveseks. Me pole seadnud omale lõpptärminit, püüame kvaliteedi pole," ütles Saks.

Vahetustehinguks tuleb mõlemad kinnistud ka ära hinnata. Saks ei soostunud Suur-Ameerika kinnistu täpset maksumust veel nimetama, ehkki kinnitas, et see on ära hinnatud.

"Ta ei ole väga odav. Räägime miljonitest ikka," ütles Saks. "Aktuaalse kaamera" andmetel on krundi väärtuseks hinnatud üle kuue miljoni euro.

Saks ütles, et krunt peaks olema valitud nii, et tänavaid uue hoone ehituse korral sulgema pole vaja hakata. Tegelik olukord selgub siiski detailplaneeringu käigus.

"Juhul kui saatkond hakkab oma hoonet kusagile planeerima, siis kindlasti eeldab see planeerimise protsessi, mille käigus saab otsustada, kas ühte või teise kohta hoone on võimalik rajada, millised on selle tingimused. Hetkel ei ole selles osas ühtegi menetlust alustatud ning öelda kindlasti, et kusagile see tuleb, on veel ennatlik," rääkis Tallinna abilinnapea Andrei Novikov.

Mis saab Kentmanni tänava hoonest pärast seda, kui USA saatkond sealt välja kolib, ei osanud kantsler veel öelda.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: