Tormituul viis kümnetelt tuhandetelt majapidamistelt elektri

{{1594451040000 | amCalendar}}

Laupäeval üle Eesti pühkiva tormi tõttu oli kella 15.30 ajal vooluta üle 33 000 majapidamise, kõige rohkem neist asus Rapla- ja Jõgevamaal. Osa rikete kõrvaldamine võib aega võtta pühapäeva õhtuni, teatas Elektrilevi. Lõuna paiku katkes mõneks ajaks ka laevaühendus Hiiumaaga.

Erakordselt tugevad tormituuled tekitasid laupäeval üle Eesti ulatuslikke elektrikatkestusi. Kella 20.00 seisuga oli endiselt vooluta 22 100 majapidamist, päeva jooksul on Elektrilevi voolu taastanud enam kui 15 000 majapidamisele, teatas ettevõte.

Kell 22.30 oli katkestuste arv langenud 17 500-ni.

Kõige rohkem tegid tormituuled purustustööd Pärnu-, Rapla- ja Jõgevamaal. Kella 22.30 seisuga oli enim katkestusi Raplamaal ja Pärnumaal, vastavalt 3700 ja 3400. Üle 3000 katkestuse oli ka Jõgevamaal.

"Tänane torm on teinud elektrivõrgus erakordselt palju pahandust. Tuule kiirus oli paiguti isegi kuni 30 meetrit sekundis ja selle tulemusel on paljudes kohtades puud liinidele murdunud," ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juhtivspetsialist Hardi Puusepp.

Ilmaprognoosi kohaselt peaks hilisõhtuks suurem torm vaibuma ning on näha, et  elektrikatkestusi massiliselt juurde ei lisandu, ütles Puusepp. "Brigaadid on väljas ning taastavad kõikjal elektriühendusi. Rikkeid on palju, tingimused kohati keerulised, aga kõrvaldame rikkeid ka öösel. Teeme kõik endast oleneva, et klientidele elektriühendus võimalikult ruttu taastada," lisas Puusepp.

"Tormikahjude täielik ulatus ei ole veel selge. Enamus rikkeid loodame hiljemalt homse ja ülehomse jooksul kõrvaldada, aga võimalik, et üksikud tööd jäävad isegi järgmise nädala keskpaika. Anname endast parima, et võimalikult kiirelt kõikjal elektriühendus taastada," lausus Puusepp.

Suurima mõjuga katkestus oli Hiiumaal, kus kell 10.27 läks korraga rivist välja kaks toiteliini, vooluta jäi 7076 klienti. Elektrilevi dispetšerid suutsid kaugjuhtimise teel seitsme minutiga kõikidele klientidele voolu taastada. Seda tänu kiirele reageerimisele ja ümberlülitamise võimekusele elektrivõrgus.

Elektrilevi paneb inimestele südamele – katkenud elektriliinidele ei tohi läheneda, kuna juhtmete alune maapind võib olla pinge all ning anda eluohtliku elektrilöögi. Ühtlasi palub ettevõte liinile langenud puu või mõne muu ohtliku olukorra fikseerimisel helistada rikketelefonil 1343.

Elektriliinile langenud puu Autor/allikas: Elektrilevi

Päästjatel oli kella 15.30 seisuga tormist põhjustatud väljakutseid Eestis kokku üle 450, neist ligi kolmandik (ligikaudu 140) Pärnumaal. Ohtralt väljakutseid on torm lühikese ajaga põhjustanud ka Järva- (üle 60) ja Raplamaal (üle 65), teatas päästeamet.

Inimesed panid end ohtu

Lääne päästekeskuse valvepressiesindaja Viktor Saaremets ütles, et põhiliselt tegid Pärnus muret teedele ja elektriliinidele langenud puud. "Puud on lõhkunud ka hooneid, kõrvalhooneid, on majadele, autodele kukkunud. Valgerannas ka kaks inimest jäid langenud puu alla ja said vigastada. Mõlemad on viidud haiglasse. Lisaks on ka siin suuremaid hooneid lõhkunud. Kesklinnas Pärnus Martensi majas eeskoja lõhkus ära. Õnneks seal keegi alla ei jäänud. Aga poed on lahti ja inimesed liikusid," rääkis Saaremets "Aktuaalsele kaamerale".

Tuul viis ära osa Rannahoone juurdeehituse plekk-katusest ja selle tükid lendasid õhus. Saaremets ütles, et inimesed, kes tormiga randa või parkidesse uudistama läksid, panid oma elu tõsisesse ohtu.

"See on rumal tegu, kui otse välja öelda, ja kindlasti sellise ilmaga ei tasuks seda teha. Võib jääda mulje, et need puhangud on sarnased, mis sügistormide ajal. Aga täna on puud lehtes, nad on nagu purjed, Ja see puhang, 26–27 meetrit sekundis, võtab puu juurtega välja. Selliseid juhtumeid on täna palju olnud. Kui selliseid ilmasid peaks veel tulema – täna nüüd see tuul siin hakkab vaibuma – siis jumala eest inimesed, püsige kodus. Päriselt ka," rääkis Saaremets.

Kõige enne jõudis torm Saaremaale. Kõige tugevamaid tuuleiile – 27 meetrit sekundis – mõõdeti kella 11 paiku Roomassaares. Elektrita oli tipphetkel Saaremaal üle 1700 kliendi. Torm murdis hulgaliselt puid nii Kuressaares kui ka üle kogu Saaremaa. Päästeameti abi vajati ligi 30 puu koristamisel. Kuressaares sai ka üks inimene langeva puu okstest vigastada.

Praamiliiklust mandri ja Hiiumaa vahel korraldav TS Laevad teatas, et keeruliste ilmaolude tõttu Rohuküla-Heltermaa liinil tühistati kell 11.30 väljumised nii Rohuküla kui Heltermaa sadamast.

Pärast kella 12 tuule suund ja kiirus muutus, mis võimaldas laevadel väljuda. Esimene reis väljus nii Rohuküla kui Heltermaa sadamast kell 13.

Kuivastu ja Virtsu sadamatest toimuvad reisid graafiku järgi.

Juuresolevast galeriist saab vaadata ilmaolusid Rohuküla sadamas enne keskpäeva. Muu hulgas lükkast tormituul ümber osa Rohuküla sadama uue lisarambi ehitusplatsi ümbritsevast piirdeaiast. Muud silmanähtavat kahju sadamas tuul teinud pole, edastas ERR-i korrespondent Juhan Hepner.

Laupäeva hommikul enne kella 10 oli Eestis tormi tegev väike, aga äge tsüklon jõudnud oma keskmega Hiiumaa kohale. Selleks ajaks oli tuul tormi mõõtmed võtnud juba Liivi lahel ja suuremal osal Saaremaast, kus tuule kiirus ulatus 18 kuni 24 meetrit sekundis.

Kogu Lääne-Eestis tugevneb tuul keskpäevaks, Ida-Eesti aga pärast keskpäeva.

Alajõe teed puhastas koos päästjate ja kohalike elanikega puudest ka minister Arvo Aller. Autor/allikas: Erakogu

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: