Viljar Arakas: valitsus ei peaks erakinnisvaraarendust laenuga toetama

Tuntud ärikinnisvara arendaja Eften Capital juht Viljar Arakas kritiseeris teravalt valitsuse otsust anda Tallinna kesklinna rajatavale Porto Franco ärieskusele soodsatel tingimustel riigilaenu. Kui Arakase sõnul on tal mitmeid mõttekaaslasi, kes sellist laenu küsima ei läheks, siis Patarei merekindlust arendav Urmas Sõõrumaa peab praeguses olukorras riigilaene vajalikuks ega varja, et plaanib seda ka ise küsida.

Kinnisvarafondile Eften Capital kuuluv Tallinna kesklinna Radissoni hotell läheb sügisest kapitaalremonti. Efteni juhi Viljar Araka sõnul läheb see maksma 20 miljonit eurot, kuid neil pole kordagi pähe tulnud seda riigi käest laenama minna, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valitsuse otsust toetada Porto Francole laenu andmist Arakas ei mõista.

"Eraotstarbeline kinnisvaraarendus - bürood, hotellid, kaubanduskeskused - ei ole midagi sellist, mida peaks valitsus toetama. Olgu kas või laenu kontekstis. Tegemist on väga selektiivse otsusega. Isegi, kui tegemist on laenuga, mis tuleb tagasi maksta, siis minimaalselt, isegi kui riik seda teeb, peaks see olema hinnastatud õigesti," kommenteeris Arakas.

Valitsus toetas neljapäeval Porto Francole ligi 40 miljoni euro suuruse laenu andmist kuni kuueks aastaks, aastaintressiga kaks protsenti. Arvestades, et tegemist on alles arendusjärgus hoonega, mille tagatiseks olevatel kinnistutel on eespool juba varasemate finatseerijate hüpoteegid, pakub Arakas turutingimustel laenu hinnaks vähemalt kümme protsenti.

"Et sellistel tingimustel annab valitsus täna sisuliselt viis korda odavama hinnaga raha välja kui see turg pakuks, tekitab küsimuse, kas tegemist ei ole ebavõrdse kohtlemisega ehk kas ei ole üks ettevõtja teiste ees nagu eelisseisundis," rääkis Arakas.

Ettevõtja Urmas Sõõrumaa sõnul näitab selliste laenude andmine, et riik tunneb majanduse käekäigu pärast muret.

Sõõrumaa ise arendab praegu Tallinna Paterei merekindlust, kuhu oleks esmajärgus vaja investeerida kuni 30 miljonit eurot. Et pankadest on tema sõnul keeruline finantseerimist kaasata, plaanib ka tema riigi käest laenu küsida.

"Eks ma üks kuu aja jooksul ehk tulen välja, sest ega see ei ole niisama lihtne. Ma arvan, et Porto Franco ja teised, kes kõik on saanud, on tegelikult kuid tööd teinud ka selleks," ütles Sõõrumaa.

Nii Porto Franco suuromaniku Rauno Tederi isa Hillar Teder kui ka Sõõrumaa on tuntud erakondadele annetajad. Sõõrumaa sõnul võib selline taust valitsusega asjaajamisel hoopis kahjuks tulla.

"Kujutage pilti, kui mina küsin, Urmas Sõõrumaa küsib, siis on kõik väljaanded, kogu meedia huvitatud ja kaevavad igagi väiksema meie lausenüansi ja kes otsustas ja kes olid komisjoni liikmed. Ma arvan, et ühtpidi raskem," ütles Sõõrumaa.

Euroopa Komisjoni Eesti esindusest öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et riigiabi reegleid on seoses koroonaviirusega muudetud paindlikumaks ja KredExi kaudu laenude ja garantiide andmisele andis komisjon loa aprillis. Et väljaantavad laenud tingimustele vastaks, peab tagama iga riigi valitsus. Tingimuste täitmist kontrollib komisjon alles hiljem.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: