"Olukorrast riigis": riigi abi loob ebavõrdsust

Ajakirjanikud Harry Tuul ja Andrus Karnau arutasid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" Porto Franco arenduse ja Kiviõli Keemiatööstuse toetamist valitsuse poolt ning leidsid, et tegemist on küsitavate sammudega.

Valitsuskabinet toetas neljapäeval Porto Francole 39,4 miljoni euro suuruse käibekapitalilaenu laenu andmist, laenu andmise menetlust jätkab Kredex.

Juuli alguses kinnitas valitsus 37 miljoni eurose laenu andmise Alexela gruppi kuuluvale Kiviõli Keemiatööstusele, kes sai kriisis pihta madala naftahinna tõttu. Alexela sõnul plaanivad nad laenuga toetada kontserni kuuluvaid ettevõtteid, eeskätt Kiviõli keemiatööstust.

"Kui Tallinki puhul tundub, et seda võib tõesti lugeda selliseks süsteemseks ettevõtteks, mille kokkukukkumine võiks Eesti majandusele põhjustada probleeme, siis mina aru ei saa, millised süsteemseid probleeme võiks Eesti majandusele põhjustada Kiviõli Keemiatööstuse sulgemine. Mitte mingeid minu arust ja samamoodi on ka Tallinna mereäärse kinnisvara arendusega. See, kas Eestis on üks hotell ja üks kaubanduskeskus rohkem või vähem, sellest ei ole Eesti majandusel sooja ega külma," kommenteeris Karnau.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas (KE) ütles kolmapäeval, et riigile on oluline majanduse edasiminek ja et Eestil oleks ehituses töökohti, et suured objektid ei jääks seisma.

Harry Tuul kommenteeris, et kui on tegemist hea projektiga, siis ehitus ei jää seisma. "Porto Franco puhul tekib veel eriti see küsimus, et see projekt on olnud aastaid raskustes ja otsinud raha. Ja nüüd seda riigi rahaga aidata..," sõnas Tuul.

"See asi on läinud lappama. Riik laenab miljardeid kokku ja laenab valikuliselt ettevõtetele. Eks alati ongi nii, et riigi abi loob ebavõrdsust. Ta ei loo kunagi võrdsust. Kui üks saab ja teine ei saa, siis see ongi ebavõrdsus," lausus Tuul.

Andrus Karnau esitas küsimuse, et mis saab siis kui Porto Franco ei osutu edukaks. "Siis on tühjus. Siis on tühjad näpud," märkis Karnau ja lisas, et riik ei pruugi pankroti puhul sealt raha tagasi saada.

Karnau sõnul on tegemist rumala ja lühinägeliku poliitikaga. Ta lisas, et Porto Franco puhul tuleb rääkida ka poliitilise korruptsiooni ohust. Karnau viitas Porto Franco juhi Rauno Tederi isa Hillar Tederi erakondadele tehtud suurannetustele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: