Valitsus toetas Porto Francole ligi 40 miljoni eurose laenu andmist

{{1596101700000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Valitsuskabinet toetas neljapäeval Porto Francole 39,4 miljoni euro suuruse käibekapitalilaenu laenu andmist, laenu andmise menetlust jätkab Kredex.

Laenu suurus on 39,4 miljonit eurot ja tähtaeg kuni kuus aastat. Intress on 12 kuu Euribor pluss kaks protsenti aastas. Lepingutasu moodustab 0,2 protsenti laenulimiidi summast.

Laenulimiit on lubatud kasutusse võtta osade kaupa, iga osa minimaalne suurus on vähemalt viis miljonit ja maksimaalne suurus 15 miljonit eurot.

Laen peab olema tagatud teise järjekoha hüpoteegiga kinnistutele, mis asuvad Tallinnas aadressil Laeva T6, Laeva 1, Kuunari 1 ja Kai 4.

Laenu väljastab Kredex

Kredexi nõukogu esimees Ando Leppiman ütles eelmisel nädalal ERR-ile, et kui valitsus otsustab laenu andmise ning selle tingimused, tuleb teema taas Kredexi nõukokku, kes saab siis teha omakorda otsuse laenulepingu sõlmimiseks.

Porto Franco tegevjuht Rauno Teder ütles, et praegu objektil ehitustegevust ei toimu. Ehitustööd plaanitakse taaskäivitada kohe, kui riigilt laen saadakse. Laen kavatsetakse riigile tagastada pankadelt saadavast laenust kolme aasta jooksul.

Teder lisas, et tegu oleks niinimetatud sildfinantseerimisega.

"Esialgu investeeritakse see ehitusse. Ja see raha on tegelikult pangalaenus olemas. Lihtsalt kriisiajal pangad ütlevad, et alguses tuleb natukene rohkem investeerida, hiljem makstakse see KredExile tagasi. Eks see ongi kõigi osapoolte koostöö ja arutluse tulem, millised need lahendused võiksid olla ja kuidas edasi minna," rääkis Teder.

Porto Franco sõlmis paar nädalat enne seda, kui valitsus kehtestas koroonaviiruse leviku tõttu eriolukorra, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) ning Luminoriga 102 miljoni eurose laenulepingu. EBRD osa sellest on 63 miljonit ja Luminori osa 39 miljonit eurot.

Porto Franco avalikustas juuli alguses, et EBRD on majanduse pidurdumisest tulenevate riskide maandamiseks esitanud lisanõudmisi. Nii soovib EBRD, et Porto Franco osanikud panustaksid varem kokku lepitust rohkem raha ehituse algusjärgus ja looksid ligi 10 miljoni euro suuruse tagatiskonto pangamaksete teenindamiseks 2022. aastal.

Tallinna kesklinna mereäärsele alale rajatavasse Porto Franco ärikvartalisse on kavandatud pinda üle 150 000 ruutmeetri.

Arenduse kogumaksumuseks hinnati veebruari lõpus 190 miljonit eurot.

Valitsus on otsustanud toetada 300 miljoni euro suuruse kriisiabiga strateegiliselt tähtsaid ettevõtteid.

Mai alguses otsustas valitsus, et koroonakriisis peatunud laevaliikluse tõttu kahju kannatanud Tallinkile laenatakse 100 miljonit eurot, et katta ettevõtte opereerimiskulusid. Otsust põhjendati sellega, Tallink on Eestile strateegiliselt tähtis ettevõte ning firma tõestas, et on püüdnud mujalt laenu saada, kuid edutult.

Juuli alguses kinnitas valitsus 37 miljoni eurose laenu andmise Alexela gruppi kuuluvale Kiviõli Keemiatööstusele, kes sai kriisis pihta madala naftahinna tõttu. Alexela sõnul plaanivad nad laenuga toetada kontserni kuuluvaid ettevõtteid, eeskätt Kiviõli keemiatööstust.

Viimaseks on neljapäevane otsus, kus valitsus annab ligi 40 miljonit eurot laenu kinnisvaraarendusele Porto Franco. Põhjenduseks ehitussektori toetamine.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: