Minister Kokk plaanib Linnamäe paisule valitsuselt erandit küsida

Linnamäe pais.
Linnamäe pais. Autor/allikas: Marko Tooming/ERR

Keskkonnaamet plaanib Linnamäe paisul elektrit tootva ettevõtte vee erikasutusloast ilma jätta. Keskkonnaminister Rene Kokk aga ütleb, et pais on eriline ja plaanib valitsuselt erandit küsida.

Jõelähtme vallas asuva Linnamäe paisu küsimus on taas põhjalikult ummikusse jooksmas. Keskkonnaamet peab otsustama, kas anda paisul elektrit tootvale OÜ-le Wooluvabrik vee erikasutusluba. Loa saamiseks tarvilik keskkonnamõju hindamine on ettevõtte korraldada.

Juunis ütles amet, et keskkonnamõju hindamise aruandes on terve rida puudusi ja kui ettevõte neid ei paranda, jääb luba saamata.

Wooluvabriku juhatuse esimees Vahur Kivistik ametiga ei nõustu.

"Keskkonnamõjude hindamise aruanne on teabe kogumine ja esitamine, mis on vajalik otsuse vastuvõtmiseks. Ja ma tõesti ei saa aru, milline sisuline teave on seal puudu keskkonnaameti arvates," ütles Kivistik.

Keskkonnaameti looduskaitse juhtivspetsialist Maret Vildak selgitas, et Linnamäe pais asub NATURA alal, ja tarvis on, et kalad pääseksid paisust mööda. Kuidas seda korraldada, pole aruandes kirjeldatud. Niisiis plaanibki amet keskkonnaloa andmata jätta.

"Hetkel meil ei ole sellist KMH aruannet, mille alusel teha teistsugune otsus. Me töötame läbi kõik need argumendid, mis Wooluvabrikul ja juhteksperdil on ja seejärel saadame otsuse eelnõu arendajale ülevaatamiseks," rääkis Vildak.

Kivistik omakorda ütles, et Wooluvabriku ettepanek keskkonnaametile on olnud, et kompensatsioonimeetmeid, kui nende üle vaidlus, saab lahendada ka hiljem.

Keskkonnaamet niisuguse lahendusega ei lepi. Tõenäoliselt tähendab see, et Wooluvabrik jääb ilma ka seni üha pikendatud, kuid ametlikult juba 2013. aastal lõppenud veeloast.

"Põhjendus, et keskkonnamõju hindamise aruannet koostatakse, on üheks põhjenduseks, miks seda vee erikasutuse luba on korduvalt pikendatud. Kui see põhjus ära kaob, siis ei ole otsest põhjendust pikendada veelkord luba, mis on juba seitse aastat tagasi lõppenud," ütles Vildak.

Niisiis paistab, et peagi Linnamäel enam elektrit ei toodeta. Aga mängu astus keskkonnaminister Rene Kokk.

"Mina olen selgelt seisukohal, et see Linnamäe pais peab jääma püsti ja jätkama oma tegevust nii, nagu täna on," ütles minister.

Rene Kokk sõnas, et ministeerium palkab advokaadibüroo, et uurida, kas keskkonnaameti hinnangud on õiged.

"Sellega praegu ettevalmistused käivad. Kõigepealt katsume kindlaks teha selle, kas need alused on kõik õiged ja kas need peavad kõik vett."

Rene Kokk rõhutas, et ta ei püüa ametile kuidagi survet avaldada ja loodab, et juristid jäävad ametnikega samale seisukohale. Kui õiguslik hinnang käes, plaanib minister viia valitsusse eelnõu, et Linnamäe paisu juures rakendataks NATURA erandit. See tähendab, et veeloa saaks anda samal ajal NATURA reeglitest mööda minnes.

"Kindlasti ma tahan sellega valitsusse minna selle aasta jooksul. See saaga on ka nii pikalt kestnud, et siin tuleb lõpuks lahendused saada ühte või teist pidi."

Maret Vildak selgitas, et ka NATURA erandi andmiseks on kindlad reeglid.

"Ka erandit saab taotleda ainult siis, kui kavandatavale tegevusele pole alternatiive, projekt on vajalik avalikkuse jaoks esmatähtsatel ja erakordselt tungivatel põhjustel ja selle erandi rakendamisel pakutakse välja ka kohased hüvitusmeetmed."

Nii jõuame jälle keskkonnamõjude hindamise aruande juurde. Maret Vildak selgitas, et enne NATURA erandi taotlemist tuleb kõik need punktid aruandes lahti seletada. Rene Kokk on siiski optimistlik.

"Täna mulle teadaolevalt on selle NATURA erisuse tegemine võimalik, nii et Linnamäe pais saab kenasti püsti jääda," ütles Kokk.

Eestis vaieldakse vahelduva eduga ka teiste paisude üle. Ikka põrkuvad ettevõtja ja keskkonnakaitse huvid. Rene Kokk ütles, et Linnamäe pais oma toimiva elektritootmise ja arhitektuurilise iluga on erandlik.

"Mul ei ole kindlasti plaanis hakata kõikide nende üksikjuhtumitega valitsuse vahelt käima."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: