Opositsioon toetab Tiido hinnangut praeguse valitsuse välispoliitikale

Kaja Kallas ja Indrek Saar.
Kaja Kallas ja Indrek Saar. Autor/allikas: Siim Lõvi / ERR

Opositsiooniliste Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhid ühinesid pensionile läinud suursaadiku Harri Tiido tõdemusega, et praeguse valitsuse poliitika kahjustab Eesti välispoliitilist positsiooni.

"Suursaadik Harri Tiido on Eesti riiki esindanud läbi aastate ja nii kogenud inimese lahkumine saadikupostilt on kindlasti kaalutletud otsus. Seda märgilisem see on, kui kogenud diplomaat ütleb, et meil on valitsus, kes teeb meie rahvusvahelistele suhetele pidevalt karuteeneid," kirjutas SDE esimees Indrek Saar sotside kodulehel

"Harri julgete ja ausate sõnade taga peegeldub palju sügavam probleem, millele olen tähelepanu juhtinud ka varem. Eesti praegune valitsus lükkab meid samm-sammult väärtuspõhisesse isolatsiooni ja see on otsene oht meie julgeolekule," edastas Reformierakonna esimees Kaja Kallas oma Facebooki kontol erakonnakaaslase Marko Mihkelsoni kommentaari.

Mihkelson rõhutas, et Eesti välispoliitika mantra - mitte kunagi enam üksi, tähendab meie kuulumist läänelikku väärtusruumi, kus kesksel kohal on inimene tema vabaduste ja õiguste austamise ja kaitsmisega. "Seda tagab tugev õigusriik, mitte väärtusi omatahtsi väänav võimuriik," märkis ta.

"Ei meenu, et 1991. aastast oleks mõni meie suursaadik lahkunud ametist tõdemusega, et tal on keeruline oma valitsust viimase tegevuse tõttu esindada. Harri pole ainus Eesti diplomaat, kellel on viimasel ajal sellised küsimused tekkinud," lisas Mihkelson.

Sama leidis ka Saar: "Paraku tuleb tõdeda, et Tiido ei ole esimene Eesti diplomaat, kes tõdeb, et Ratase tänane valitsus loobib pidevalt meie rahvusvahelistele suhetele kaikaid kodaratesse. See on kõnekas hinnang valitsusele. Tänane valitsus lõhub iga päev seda, mida meie diplomaadid on aastakümneid ehitanud."

"Harri Tiido sõnad peaksid olema väga tõsiseks äratuskellaks nii välisminister Urmas Reinsalule kui kogu valitsusele," kirjutas Mihkelson.

Eesti välisteenistusest ja suursaadiku ametist Soomes lahkunud Harri Tiido põhjendas oma äraminekut vanuse ja Eesti praeguse valitsuse poliitikaga. Tiido ütles Soome ringhäälingule YLE antud intervjuus, et tema maailmavaade erineb nii palju praeguse valitsuse omast, et ta pidas paremaks ise lahkuda, kuna valitsus ei lahkunud. Tiido lisas, et valitsuse ühe osapoole, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) seisukohad on Eesti rahvusvahelist mänguruumi vähendanud ning mõjutanud ka Eesti ja Soome suhteid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: