Välisteenistusest lahkunud Harri Tiido tõi esile eriarvamused valitsusega

Harri Tiido saates
Harri Tiido saates "Esimene stuudio". Autor/allikas: ERR

Eesti välisteenistusest ja suursaadiku ametist Soomes lahkunud Harri Tiido põhjendas oma äraminekut vanuse ja Eesti praeguse valitsuse poliitikaga.

Tiido ütles Soome ringhäälingule YLE antud intervjuus, et tema maailmavaade erineb nii palju praeguse valitsuse omast, et ta pidas paremaks ise lahkuda, kuna valitsus ei lahkunud.

Tiido lisas, et valitsuse ühe osapoole, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) seisukohad on Eesti rahvusvahelist mänguruumi vähendanud ning mõjutanud ka Eesti ja Soome suhteid.

Ühe näitena EKRE mõjust tõi Tiido esile EKRE tollase esimehe, siseminister Mart Helme kriitika Soome valitsuse suunas, kui ta nimetas peaminister Sanna Marini "müüjatüdrukuks".

"Jah, nad võivad mõelda, et räägivad seda Eestis ja eesti keeles, et see on sisepoliitilise eesmärgiga. Aga kõik teavad tänapäeval kõike. Ja kui (Eesti - toim.) diplomaadid peavad küsima Soomelt toetust, siis näiteks pärast sellist avaldust on väga keeruline soomlaste poole pöörduda," rääkis Tiido.

Endine suursaadik tõi ka esile, et eelmise valitsuse ajal oli peaminister Jüri Ratasel väga hea suhe Soome tollase valitsusjuhi Juha Sipiläga. "Nüüd ma ei usu, et Eesti peaminisril oleks võimalik nii lihtsalt Soome peaministrile helistada ja kutsuda teda midagi ühiselt tegema," tõdes Tiido.

Tiido avaldas lootust, et püsivat kahju ei ole siiski kahe maa suhetes sündinud ja praegune olukord on ajutine. Tema sõnul on suhete muutus ka loogiline tulem valimistest, kuna Eesti kaldus pärast viimaseid valimisi paremale, Soome valitsus aga vasakule. "Praegu on ühine ruum ahtamaks jäänud," märkis ta, kuid rõhutas, et mõlemad valitsused põhinevad legitiimsete, demokraatlike valimiste tulemustel.

"Ja see on minu praegune probleem, kui mulle see (praegune valitsus - YLE) ei meeldi ja ma ei soovi seda esindada," rääkis ta.

66-aastane Tiido ütles YLE-le, et jääb pensionile ning muid plaane tal veel ei ole, kuid ta lisas, et tema abikaasa ei usu, et mees ainult koju raamatuid lugema jääb.

Harri Tiido oli aastatel 1980–1992 Eesti Raadio väliskommentaator, pärast seda kuni 1996. aastani Kuku Raadio toimetaja ja saatejuht, vedades saateid "Keskpäevatund" ja "Väli(s)määraja", aastatel 1997-2000 oli ta Kuku peatoimetaja. Ajavahemikul 1996–1997 oli ta raadio Ameerika Hääl toimetaja.

Tiido alustas tööd välisministeeriumis 2000. aastal töötades kuni 2003. aastani välisministeeriumi asekantslerina julgeolekupoliitika alal. Aastatel 2003 – 2007 oli ta Eesti suursaadik NATO juures, 2008–2011 Eesti suursaadik Afganistanis, asukohaga Tallinnas, 2011–2014 Eesti alalise esinduse asejuht Euroopa Liidu juures PSC küsimustes, 2014 – 2018 Eesti suursaadik Poolas ning 2018 – 2020 Eesti suursaadik Soomes.

Toimetaja: Kai Vare, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: