X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kolesnikova sõnul ähvardasid Valgevene võimud ta tappa

Maria Kolesnikova Valgevene miilitsa eriüksuse taustal tänavu augustis.
Maria Kolesnikova Valgevene miilitsa eriüksuse taustal tänavu augustis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Valgevene opositsioonipoliitik Maria Kolesnikova, keda võimud väidetavalt riigist välja püüdsid saata, ütles, et kinnipidamisel panid julgeolekuametnikud talle koti pähe ning ähvardasid tappa.

"Mind ähvardati elust ilmajätmisega, ma tunnetasin seda reaalse ohuna. Muuhugas öeldi, et kui ma vabatahtlikult Valgevenest ei lahku, siis mind nagunii viiakse välja - kas elusana või tükikaupa," ütles Kolesnikova oma pöördumises võimudele, milles ta palus algatada temaga juhtunu osas uurimine. "Ähvardati ka 25-aastase vanglakaristusega ning mulle probleemide tekitamisega kinnipidamisasutustes," lisas Kolesnikova avalduses Valgevene uurimiskomitee esimehele. Avaldust tutvustas meediale tema advokaat Ljudmilla Kazak.

Valgevene võimud hoiavad Kolesnikovat ühes Minski kinnipidamisasutuses, teda süüdistatakse üleskutsetes valitsus kukutada.

Valgevene režiim seisab juba kuu aega silmitsi pärast 9. augusti presidendivalimisi puhkenud ulatuslikke meeleavaldustega, millel kümned ja sajad tuhanded inimesed nõuavad ebaausate valimistulemuste - nende järgi võitis presidendikoha taas Aleksandr Lukašenko - tühistamist. Võimud algatasid repressioonid opositsiooni ühendava koordinatsiooninõukogu liikmete vastu, kelledest osa on arreteeritud ja osa sunniti vahistamise ähvardusel riigist lahkuma.

Esmaspäeval levis teave, et tundmatud mehed võtsid koordinatsiooninõukogu presiidiumi liikme Kolesnikova Minski kesklinnas kinni, sundisid ta istuma väikebussi sildiga "Side" ja viisid ta teadmata suunas. Lisaks Kolesnikovale kadus ühendus ka presiidiumi pressisekretäri Anton Rodnenkovi ja täitevsekretäri Ivan Kravtsoviga.

Teisipäeval teatas Valgevene riiklik uudisteagentuur BelTA, et Kolesnikova peeti kinni piiril Ukrainaga, kui ta püüdis välismaale põgeneda.

Selle väite lükkasid aga Ukrainasse jõudnud Kravtsov ja Rodnendkov ümber, kuna nende sõnul saatsid Valgevene võimud nad vägisi riigist välja. Kolesnikoval õnnestus aga see katse nurjata, kui ta piiril oma passi puruks rebis, misjärel Valgevene julgeolekuametnikud ta uuesti kaasa võtsid.

Võimud vahistasid Babarõka staabi juristi

Valgevene võimud võtsid kinni registreerimata jäänud endise presidendikandidaadi Viktor Babarõka valimisstaabi jurist Ilja Salei, keda süüdistatakse üleskutsumises riigi julgeoleku kahjustamisele.

"Võeti kinni. 361. paragarahv," edastas Valgevene opositsiooni koordineerimisnõukogu staabi pressisekretär Anton Radnjankav sotsiaalmeedia võrgustikus Telegram, mida vahendas Interfaxi kaudu BNS.

Varem sai teatavaks  opositsiooni koordineerimisnõukogu liikme Maksõm Znaki kinnipidamine sellesama kriminaalasja raames.

Kolmapäeval otsiti läbi Babarõka staap ning Znaki ja Valgevene opositsiooni koordinatsiooninõukogu presiidiumi liikme Kolesnikava kodud.

Kolesnikova liitus Babarõka valimismeeskonnaga tänavu mais, juhtides Babarõka valimisstaapi. Kuid pärast Babarõka vahistamist enne valimisi tänavu juunis muutus Kolesnikova iseseisvaks poliitikuks. Koos samuti vangistatud opositsioonilise poliitiku Sergei Tsihhanovski abikaasa, oma mehe asemel presidendiks kandideerinud Svjatlana Tsihhanovskaja ning kolmanda opositsioonilise presidendikandidaadi abikaasa Veronika Tsepkaloga moodustasid nad Valgevene opositsiooni avaliku juhtkolmiku. Tänaseks on Tsihhanovskaja sunnitud põgenema Leetu ja Tsepkalo Poolasse.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax, TUT.by

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: