Reinsalu: Lukašenko võimule jäämine tähendaks suuremat Venemaa kontrolli

Foto: ERR

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles hooaja esimeses "Välisilmas", et kui Valgevene president Aleksandr Lukašenko peaks võimule jääma on selle hind suurem Venemaa kontroll riigi üle.

Balti riigid avalikustasid esmaspäeval ühiselt koostatud nimekirja valimispettuse ja vägivalla eest sanktsioonide alla pandud Valgevene liidritest, niinimetatud musta nimekirja on pandud ka president Aleksandr Lukašenko.

"Sanktsioonid on poliitiline hinnang sellele, mis on Valgevenes juhtunud, nii valimiste võltsimisele kui ka vägivallale oma rahva vastu. Kindlasti ei ole meie mõte eraldivõetuna, et režiimi tippametnikud tahaksid praegu Tallinna tulla, küsimus on selles, et me tahame anda sellega signaali nii Euroopale kui ka Valgevenele. Ja loomulikult on meie eesmärk kutsuda Euroopa Liitu sanktsioonid sihitatuna konkreetsete vastutavate isikute suhtes kehtestama," rääkis Reinsalu.

"Me teeme kõik endast oleneva, mis puudutab Valgevene probleemile tähelepanu juhtimist ja sellele osundamist, et aeg on kriitiline. Taandumine otsustavatest sammudest ei ole lahendus. Loomulikult on meie mõte osundada sellele, et Euroopa Liit peab tervikuna langetama neid otsuseid. Samamoodi me ootame positiivseid samme ka Ameerika Ühendriikide kongressilt, ka väljapoolt Euroopa Liitu samameelsetelt riikidelt," lisas välisminister.

Reinsalu rääkis, et kui Kreml on valinud Lukašenko toetamise ja tema võimule jäämise, siis võib arvata, et selle hind on suurem Venemaa kontroll.

"Olgu ta varjatud või juriidilises tähenduses. See juhtub paratamatult," sõnas Reinsalu.

Kui Venemaa peaks Valgevenes sõjaliselt sekkuma, siis toob see Reinsalu sõnul kaasa regionaalse julgeolekukriisi. Praegune poliitiline kriis Valgevenes regionaalne julgeolekukriis Reinsalu sõnul ei ole.

Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik ütles samuti, et Venemaa mõju Valgevenes on väga tugev ja on oht, et protestide tagajärjel see tugevneb veelgi.

"Sellel on negatiivne tagajärg julgeolekule meie regioonis. Praegu pole ma eriti optimistlik, et see olukord Valgevenes tooks meie jaoks midagi lähemas perspektiivis positiivset," lausus Raik.

Raiki sõnul on oluline küsimus ka see, kuidas Läänes reageeritakse sellele, kui Venemaa peaks jõulisemalt sekkuma. "Eesti vene poliitika kõige tähtsam ülesanne on see, et mõjutada lääneriikide, Euroopa Liidu ja Nato Vene-poliitikat ja näiteks praegu peaks olema väga selge signaal läänest, et juhul kui Venemaa sekkub jõulisemalt Valgevenes, siis sellel on Venemaa jaoks negatiivsed tagajärjed," sõnas Raik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: