Eesti Energia plaanib Ida-Virumaale ehitada Eesti esimese pumphüdroelektrijaama

Foto: Rene Kundla/ERR

Eesti Energia projekteerib Ida-Virumaale Estonia kaevandusse Eesti eneregiajulgeoleku kindlustamiseks riigi esimest pumphüdroelektrijaama.

Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals ütles ERR-ile, et elektrijaam võib valmida kas 2025. või 2026. aastal.

"Me plaanime pumphüdroelektrijaama hakata kasutama Eesti elektrisüsteemi lühiajalise varustuskindluse tagamiseks. Tegu on projektiga, mis on Eesti kontekstis täiesti unikaalne," sõnas Vals ja lisas, et ühtegi sellist elektrijaama Eestis veel pole.

Potentsiaalselt võib uus pumphüdroelektrijaam Valsi sõnul olla ka osa EL-i õiglase ülemineku fondist.

"Kuna on tendents, et öiste ja päevaste elektrihindade erinevus järjest kasvab, siis plaanime vett pumbata üles sellistel tundidel, kus elekter on odav," selgitas Vals.

Vals täpsustas, et pumphüdroelektrijaam töötab põhimõttel, et vesi pumbatakse kaevandusest aherainemäe otsa reservuaari ning sealt lastakse see hiljem hooga alla, et see toodaks elektrit.

Samas ei osanud Vals veel öelda, kui palju jaama ehitamine maksma läheb, sest hind oleneb projekti täpsematest detailidest.

Valsi sõnul on maksumus kindlasti kümnetes miljonites eurodes, kuid kuludega saab veidi kokku hoida, sest Estonia kaevanduses on juba olemas settebassein, mis toimiks elektrijaama alumise reservuaarina.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: