Meediafirmad kaebavad ERR-i riikliku rahastamise Euroopa Komisjoni

{{1599475380000 | amCalendar}}
ERR
ERR Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Meediaettevõtete Liit esitab esmaspäeval kaebuse Euroopa Komisjonile, sest näeb Eesti meediamaastikul ebatervet konkurentsi läbi riigieelarve rahastatud Eesti Rahvusringhäälingu (ERR).

Esitatav kaebus puudutab peaasjalikult ERR-i poolset online-uudissisu tootmise rahastamist riigieelarvest, teatas liidu esindaja esmaspäeval. Liidu hinnangul ei ole see ERR-i seadusest tulenev ülesanne ja põhjustab meediaturul ebaausat konkurentsi.

"Online-uudiste tootmise osas on eraõiguslike uudisportaalide vahel täiesti piisav konkurents ning seetõttu on riigipoolne sekkumine põhjendamatu ja võrdset konkurentsi kahjustav. Eraõiguslikud uudisportaalid edastavad uudiseid kiirelt, professionaalselt, laiahaardeliselt ja sõltumatult," seisis liidu pressiteates.

"ERR pole kunagi ajalehti trükkinud, sest selles valdkonnas on toiminud meediamaastik väga hästi erasektori toel. Samuti on uudisportaalidega, kus on väga tihe konkurents. Uudisportaalid ongi oma sisult ajalehtede järelkäijad," sõnas meediaettevõtete liidu tegevdirektor Merle Viirmaa-Treifeldt.

Viirmaa-Treifeldt ütles ERR-ile, et kaebust ennast liit avaldada ei soovi.

"Meediaturg on viimastel aastatel ülemaailmselt arenenud jõudsalt ärimudeli suunas, kus üha suurema osa tuludest moodustab digitaalsete tellimuste tulu. See motiveerib liidu liikmeid säilitama ja juurde looma vääriliselt tasustatud ajakirjanike töökohti. ERR-i poolne jõuline online-meedia laiendamine riigi rahastamisel suurendab süvenevat ebaausat konkurentsi erameediaga, kuivõrd erasektoril pole võimalik sellisel kujul mitte kunagi riigiga konkureerida," seisis pressiteates.

ERR: see on kompliment tulemusliku töö eest

Rahvusringhäälingu juhatuse esimees Erik Roose ütles erameediafirmade teadet kommenteerides, et ERR täidab kõiki talle seadusega pandud ülesandeid ja teeb seda hästi.

"Avalik-õigusliku meediaorganisatsioonina töötame alati auditooriumi huvides ja seda maksimaalse efektiivsusega ehk maksumaksja raha võimalikult säästlikult ja tulemuslikult kasutades. Ilmselt sellest ka praegune kaebus, mida võib võtta omamoodi komplimendina tulemusliku töö eest," märkis Roose. "Vaevalt oleks see samm ette võetud, kui meie töö ei kannaks vilja."

"Lugedes meediaettevõtete liidu tänast pressiteadet, tekivad mul muidugi mitmed küsimused - näiteks väidetakse seal, et erasektor ei suuda online-meedia valdkonnas mitte kunagi riigiga konkureerida. See on üsna kummaline väide, kuna erinevalt eraraadiotest ja eratelekanalitest, mille eest kuulajalt-vaatajalt raha ei küsita, saab digimeedia eest seda teha," lisas Roose. "Lisaks siis reklaamile, mida samuti müüakse. Seega peaks selle loogika järgi pigem küsima eratele- ja -raadiokanalite konkurentsivõime kohta. Ka seal on ju nii ETV kui Vikerraadio kõige armastatumad… Millegipärast seda aga ei tehta."

"Viimase aasta jooksul olen samas korduvalt lugenud pressiteateid, kus räägitakse järjekordsest rekordist digitellijate hankimisel uudisportaalidele. Tekib küsimus - kummal korral lugejat eksitatakse?" küsis Roose.

"Või teine väide - nagu pärineks kogu ERR-is ilmuv informatsioon vaid "avalik-õiguslikest allikatest ja huvigruppidest" nagu on väljendatud. Mul on raske uskuda, et nende ridade autor seda kirjutades on üldse kunagi rahvusringhäälingu portaale lugenud…" ütles Roose.

Roose märkis, et ootab huviga kaebusest tõukuvat diskussiooni. "Ja loomulikult - meediamaastiku sõltumatust peame oluliseks ka ERR-is, aga mida arvaks meie omanik ehk maksumaksja sellest, kui ERR lõpetaks hommepäev igasuguse tegevuse veebis? Ebamäärased viited teistele Euroopa riikidele, kus väidetavalt piiratakse digitaalse info vaba levikut, pole Eesti-suguse digitaalsete ambitsioonidega riigi erameediale lihtsalt väärilised."

Meedialiit: hindame ERR-i sisu väga kõrgelt

"Eesti erameediakanalite mure seoses rahvusringhäälingu poolt tekitatud ebaterve konkurentsiga ei ole midagi unikaalset," ütles kaasuses meediaettevõtete liitu esindav Derling Primus juhtivpartner Piret Blankin.

"Eesti on tänasel päeval veel üks väheseid riike Euroopas, kes ei ole asunud enda ringhäälingu ülesandeid ja ringhäälingu rahastamise korda täpsemaks muutma. Enamik teisi riike on seda teinud ise või siis Euroopa Komisjoni suuniste tulemusel," lisas Blankin.

"Me hindame ERR-i sisu väga kõrgelt. Kui ERR suunaks tarbetut konkurentsi põhjustavad, mitte avalike ülesannete täitmiseks mõeldud, ressursid sisu tugevdamiseks talle seadusest tulenevate ülesannete täitmiseks, võidaks sellest kõik eestimaalased," sõnas Viirmaa-Treifeldt.

"Vabal ja ausal konkurentsil põhinev meediatööstus on vajalik, et säiliks meediamaastiku mitmekesisus ja sõltumatus. Rahaliselt tugevatel alustel meediaettevõtted pole poliitikute või äriringkondade poolt manipuleeritavad. Olukorras, kus mitmel pool Euroopas on demokraatlikud väärtused löögi all, on oluline teadvustada, et just erameedia tagab, et inimestele kättesaadav informatsioon ei lähtuks vaid avalik-õiguslikest allikatest ja huvigruppidest," kirjutas liit.

Eesti Meediaettevõtete Liit (EML) on meediakanalite ühistes huvides tegutsev lobbyorganisatsioon, mille liikmeskonda kuuluvad ajalehed, ajakirjad, portaalid, tele- ja raadiokanalid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: