Analüütik: Eesti kaupade ekspordi kasv näitab kiiret kriisist toibumist

Foto: ERR

Eestis toodetud kaupade eksport juulis võrreldes aastataguse ajaga kasvas. Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul näitab see kriisist kiiret toibumist.

Juulis vähenes Eesti kaupade eksport eelmise aasta sama kuuga võrreldes vaid ühe protsendi. Seejuures oli languse taga välismaalt toodud kaupade väljavedu ehk reeksport. Taastumise märke näitas juulis eelkõige kodumaise toodangu ekspordi kasv, mida vedasid desinfitseerimisvahendite ja põlevkiviõli toodete väljavedu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Juulikuu Eestis toodetud kaupade ekspordi kasv näitab seda, et kriisist toibumine on toimunud kiiresti. Ekspordi põhi jäi aprilli-maisse, juunis oli juba langusest päris kiiresti taastumine ja juulis nägime ekspordi kasvu. Selles mõttes on see väga positiivne," rääkis Tõnu Mertsina.

Desovahendeid tootvas Chemi-Pharmis käib töö täie hooga kolmes vahetuses. Kriisieelse ajaga võrreldes on nende käive kasvanud umbes kolm korda. Samas mahus on kasvanud ka eksport, mille käive on praegu umbes miljon eurot kuus.

Järjest näeme, kuidas eksport kasvab. Kui eelmine aasta oli meil 17 ekspordiriiki, siis praeguseks on 23 ja järjest rohkem pöörame tähelepanu kaugematele turgudele - Aasias, Aafrikas," ütles Chemi-Pharmi tegevjuht Kristo Timberg.

Raskusi tekitas vahepeal tooraine kättesaadavus ja selle kohati lausa kolmekordne hinnatõus.

"Meie äris palju käib hangetega, pikkade koostöölepingutega, mis antud hetkel ei vasta alati sellele, mis toimub tooraineteturul, kas saadavuse või hinna osas. Oleme pea kõiki lepinguid pidanud üle vaatama, et need praeguse olukorraga vastavusse viia," ütles Timberg.

Tõnu Mertsina sõnul võiks ekspordi lähiaja väljavaade olla jätkuvalt positiivne.

"Kui vaatame meie kaubanduspartnerite kindlustunde näitajaid, teisest küljest samuti ostujuhtide indekseid, mis samuti näitavad majandusaktiivsust ja SKP muutust ja siia juurde praegused prognoosid, siis peaks välisnõudlus paranemist jätkama," rääkis analüütik.

Seda kõike muidugi vaid eeldusel, et uus koroonalaine majandusel taas jalgu alt ei löö.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: