Venemaa viib oma siseväed Valgevene piiri lähistelt ära

Vene president võttis esmaspäeval Sotšis vastu kodumaal rahva surve alla sattunud Valgevene liidri Aleksandr Lukašenko.
Vene president võttis esmaspäeval Sotšis vastu kodumaal rahva surve alla sattunud Valgevene liidri Aleksandr Lukašenko. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Venemaa sisevägede reserv, mis toodi Valgevenes vallandunud meeleavalduste ajal kahe riigi piiride lähedale, viiakse tagasi oma alalistesse asukohtadesse, teatas Kremli pressiesndaja Dmitri Peskov esmaspäeval pärast Vene presidendi Vladimir Putini ja Valgevene senise liidri Aleksandr Lukašenko kohtumist.

"Kahe presidendi läbirääkimiste oluliseks tulemuseks on kokkuleppe selle kohta, et Venemaa viib oma korrakaitseorganite ja rahvuskaardi reservi, mis oli koondatud Vene-Valgevene piiri lähistele, tagasi alalistesse dislokatsioonipaikadesse, teatas Peskov.

Putin teatas 27. augustil, et Venemaa moodustas Lukašenko palvel õiguskaitseorganite reservi ja paigutas selle Valgevene lähistele. "Aga me leppisime kokku, et seda ei kasutata seni, kuni olukord ei välju kontrolli alt ning kuni ekstremistlikud elemendid , kes varjavad end poliitiliste loosungite taga, ei ületa teatud piiri, ei alusta rüüstamist, ei hakka autosid, maju ega pankasid põletama, valitsushooneid hõivama," rääkis Putin augusti lõpus.

Esmaspäeval toimunud Putini ja Lukašenko kohtumine oli esimene nende silmast-silma kokkusaamine pärast 9. augusti Valgevene presidendivalimisi, mille võltsimise järel vallandusid riigis enneolematud meeleavaldused, kus nõutakse Lukašenko võimult lahkumist.

Lukašenko väitel on meeleavaldused lääneriikide initsieeritud ning on pöördunud Venemaa poole majandusliku ja sõjaväelise abi saamiseks. Venemaa on lubanud abistada Lukašenkot vajadusel sisekaitsejõududega.

Valgevene opositsioon kardab, et 26 aastat valitsenud Lukašenko annab oma võimu säilitamiseks riigi Moskva kontrolli alla.

Esmaspäeval enne Putini ja Lukašenko kohtumist hoiatas Valgevene opositsiooniliider ja endine presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja, et nende kokkusaamisel tehtavad võimalikud kokkulepped on õigustühised.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: