Leedu uue valitsuse välispoliitika võib tekitada vastasseisu Hiinaga

Leedu Liberaalse Liikumise juht Viktorija Cmilyte Nielsen, peaministrikandidaat Ingrida Šimonyte ja Vabaduspartei liider Aušrine Armonaite Aušrine Armonaite.
Leedu Liberaalse Liikumise juht Viktorija Cmilyte Nielsen, peaministrikandidaat Ingrida Šimonyte ja Vabaduspartei liider Aušrine Armonaite Aušrine Armonaite. Autor/allikas: SCANPIX

Leedu uue valitsuse esmaspäeval avaldatud koalitsioonileppes lubatakse väärtuspõhist välispoliitikat, mis võib tähendada vastasseisu sattumist Hiinaga.

"Me vastustame aktiivselt igasugust inimõiguste ja demokraatlike vabaduste rikkumist ning kaitseme neid, kes võitlevad vabaduse eest kõikjal maailmas, Valgevenest Taiwanini," öeldakse leppes.

Kompartei juhitud Hiina Rahvavabariik peab Taiwani oma mässuliseks provintsiks ning on karistanud iga riiki, mis Taiwaniga ametlikke suhteid püüab edendada. Euroopa Liidu riigid ning ka blokk tervikuna on hoidunud Taiwaniga diplomaatiliste suhete kehtestamisest.

Taiwani välisministeerium väljendas Leedu uue valitsuse seisukohtade üle heameelt ja tänu. "Leedu ja Taiwan on samameelsed partnerid. Välisministeerium tänab siiralt Leedu sõpru konkreetsete sammude astumise eest meie jagatud väärtuste kaitsmisel," märkis Taiwan.

Hiina saatkond Vilniuses teatas aga, et Hiina valitsus on valmis koostööks Leedu uue valitsusega "lähtuvalt mõlemapoolsest suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse austamisest nagu teise poole siseasjadesse mittesekkumisest".

"Hiina-Leedu suhete arengut ei peaks segama muud tegurid, kuna see ei teeni mõlema riigi ja rahva fundamentaalseid huve," öeldakse saatkonna avalduses.

Leedu uue valitsuse moodustavad parlamendivalimised võitnud senine opositsioonierakond Isamaaliit - Leedu Kristlikud Demokraadid ning kaks liberaalset erakonda - Liberaalne Liikumine ja Vabaduspartei.

Leedu eeldatav uus peaminister Ingrida Simonyte on öelnud, et uus valitsus "ei jälgi ainult meie piiride lähedal, vaid ka globaalselt toimuvat".

Leedu ametist lahkuv ei ole Pekingi ühe-Hiina-poliitikat Taiwani suhtes kahtluse alla seadnud. Siiski andis Leedu Hiinale alust protestida, kui Vilnius leidis, et Taiwani võiks koroonapandeemia ajaks lubada vaatlejana Maailma Tervishoiuorganisatsiooni.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: