Läti ühendab avalik-õigusliku televisiooni ja raadio

{{1605812820000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Läti korraldab põhjalikult ümber avalik-õigusliku raadio ja televisiooni töö.

Parlament võttis neljapäeval kaugtööistungil vastu elektroonilise avalik-õigusliku meedia seaduse, mida on ettevalmistatud ja seejärel ümber tehtud või päevakorrast välja võetud vähemalt seitse aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti raadio ja televisioon ühendatakse ning järgmisest aastast nende programmid enam reklaami ei edasta.

Avalik-õigusliku meedia juhtimiseks moodustatakse eraldi nõukogu ning tulevikus loodetakse raadiole ja televisioonile rajada uus ühine hoone.

Rahastamismudel on veel kokkuleppimata, kuid reklaamiturult lahkumise kompensatsiooniga on tuleva aasta eelarve eelnõus arvestatud.

Riias viibiv ERR-i ajakirjanik Ragnar Kond rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Läti avalik-õiguslik televisioon ja raadio on olnud siiani Euroopas kõige vähem rahastatud ning see on avaldanud mõju nii ajakirjanike palkadele kui ka investeeringutele näiteks uutele platvormidele üleminekuks.

Kondi sõnul on Lätis plaanis tugevdada ja muuta avatumaks ka avalik-õigusliku meedia juhtimine.

"Praegu on siin olukord, kus üks ja sama elektroonilise meedia nõukogu tegeleb nii kommertskanalite kui ka avalik-õigusliku televisiooni ja raadioga. Nüüd on siis vastu võetud otsus, et luuakse eraldi nõukogu, mis hakkab tegelema just avalik-õigusliku meediaga. Sinna hakkab kuuluma kolm liiget - ühe liikme määrab parlament, teise president ja kolmanda mittetulundusühendused või ühiskondlikud organisatsioonid. Lisaks võetakse tööle ombudsman, kes saab ülesande ja õiguse, kui mingi sekkumine peaks olema programmi sisusse või kõrvalekalle, siis saab ta teha seimile ettepaneku vastava nõukogu või juhatuse liikme väljavahetamiseks," selgitas Kond.

"Lätis on palju vaidlusi põhjustanud see, kes saab programmijuhiks ja kuidas programmijuht leitakse, kas see inimene on piisavalt sõltumatu. Siin on nüüd vastu võetud otsus, et juhatuse ettepanekul sellesama inimese määrabki ametisse nõukogu viieks aastaks. Saame näha, kuidas see kõik uuest aastast käivitub," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: