Tööstustoodangu maht suurenes esmakordselt pärast koroonakriisi

{{1606803300000 | amCalendar}}

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted oktoobris ühe protsendi võrra rohkem toodangut kui eelmise aasta samas kuus, mis tähendab, et Eesti tööstustoodangu maht suurenes esmakordselt pärast koroonakriisi algust. Eesti Panga hinnangul valmistatakse Eestis nii öelda õigeid kaupu, mille tootmine sai kriisis vähem pihta.

Tööstuse kolmest sektorist vähenes toodang energeetikas neli ja mäetööstuses kuus protsenti, kuid kasvas töötlevas tööstuses kaks protsenti.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme tööstusvaldkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Statistikaameti analüütiku Helle Bunderi sõnul suurenes tööstusettevõtete toodangu maht esimest korda pärast eriolukorda.

"Kõige suurema panuse sellesse andis töötlev tööstus arvutite ja elektroonikaseadmete tootmise ning puidu töötlemise kasvuga. Samas tuleb võrdlemisel arvestada, et töötlevas tööstuses hakkasid mahud vähenema just eelmise aasta oktoobrist," täpsustas Bunder.

Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja hinnangul valmistatakse Eestis kaupu, mille tootmine kriisis suhteliselt vähe pihta sai. Näiteks on meie tootmine väga vähe seotud ülemaailmse autotööstusega, mis kriisis kõvasti kannatas.

"See meie kaupade kompositsioon on selline, millel on õnnestunud kasvada. Üldiselt Euroopa riikides tööstustoodangu kasv kipub olema negatiivse poole peal. See mis neid parema kasvuga riike ühendab, on keskmisest natuke madalam tootlikkuse tase, meiesarnased riigid nagu Poola ja Portugal, Ida-Euroopa riigid," ütles Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja.

Töötleva tööstuse kasvu taga on eelkõige puidu- ja elektroonikatööstus, millest viimasel läheb hästi kogu maailmas.

"Kui vaadata maailma tasemel, siis meil on selged trendid, kus Aasiast liigub Euroopasse rohkem tootmist ja seda oli näha nii enne pandeemiat ja see on nüüd võimendunud pärast seda," kommenteeris Incapi juhatuse esimees Otto Pukk.

Elektroonikat tootev Incap on aastaga suurendanud tootmist lausa 60 protsenti.

Otto Pukk usub, et sel majandusharul läheb hästi ka lähitulevikus: "Elektroonikasektor on kasvav sektor, me paneme elektroonikat rohkem ja rohkem asjadesse, elektroonika on hea koht, kus äri teha."

Kuidas läheb lähitulevikus kogu tootmissektoril, sõltub taas eeskätt koroonast ja sellega kaasnevatest piirangutest.

"Väga palju sõltub sellest, mis saab piirangutest meie partnerriikides. Nägime seda ka kevadel, et palju sõltus sellest, kuidas olid piirangud sihtturgudel. Kui piirangud karmistuvad, siis tõenäoliselt järgmistel kuudel läheb olukord kehvemaks, aga samas on lootus, et riikides sihitatakse neid piiranguid täpsemini ja seetõttu võiks teise laine mõju olla väiksem," hindas Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja.

Töötleva tööstuse harudest kahes kolmandikus võis täheldada kasvu. Suurema osatähtsusega tegevusaladest vähenes toodang enim ehitusmaterjalide ja metalltoodete tootmises.

Töötleva tööstuse toodangust 68 protsenti müüdi välisturule, ekspordi osa sellest oli suurim farmaatsia ja arvutite ning elektroonikaseadmete tootmises.

Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes eelmise aastaga kuus protsenti, kuid siseturule müük kahanes samuti kuus protsenti.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti oktoobris võrreldes septembriga tööstuses kokku kaks ja töötlevas tööstuses kolm protsenti rohkem toodangut.

Energeetika valdkonnas kasvas elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes eelmise aasta oktoobriga viis, soojuse tootmine aga vähenes 12 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: