Läti tervishoiuminister astub peaministri nõudmisel tagasi

{{1609843020000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/LETA/Paula Čurkste

Läti tervishoiuminister Ilze Vinkele teatas teisipäeval pressikonverentsil, et astub peaminister Krišjanis Karinši nõudmisel ministriametist tagasi. Peaminister kritiseeris ministrit seoses Läti vaktsineerimiskava, -tempo ja koroonakriisiga hätta jäämisega, teatas Läti rahvusringhääling LSM.

Peaminister on rahulolematu vaktsineerimise ebamäärase kavaga, kinnitasid Läti Televisioonile mitme erakonna esindajad.

Peaminister teavitas partnereid oma otsusest teisipäeva hommikul suletud koalitsioonikohtumisel ja teisipäeva pärastlõunal on kavas pidada kõnelusi Vinkele kodupartei Arengu Eest/Poolt esindajatega.

Viimane peab otsustama, kuidas edasi käituda ning kas jääda valitsusse ja esitada ministrikohale uus kandidaat.

Pärastlõunal peetud pressikonverentsil teatas Vinkele, et astub peaministri nõudmisel tagasi. Ta viitas, et neil oli peaministriga erinev arusaam, kuidas kriisile läheneda. Vinkele sõnul eelistas tema teaduslikku lähenemist, aga peaminister soovis langetada poliitilisi otsuseid.

"Suurepärased professionaalid, kes töötavad haiguste kontrolli ja ennetamise keskuses ning peavad suutma osaleda ka riiklikus immuniseerimisnõukogus, töötavad praegu sellise pingega, mida pole tegelikult praegu isegi peaministril," sõnas Vinkele.

Kellest saab uus minister, ei ole veel teada. Kuni uue ministri määramiseni täidab ministri ülesandeid kaitseminister Artis Pabriks.

Läti peaminister Krišjanis Karinš teatas esmaspäeval Twitteris, et valitsus ootab tervishoiuministeeriumilt teisipäevaks COVID-19 vastu vaktsineerimise selget plaani. Praegu on see riigile esmatähtis ülesanne, ütles peaminister.

"Kui mulle täna (teisipäeval – toim.) öeldi, et perearstide ühingut pole teavitatud ja nad ei tea, milline on nende osa vaktsiiniplaanis, kuigi neil on keskne roll, tekitab see probleeme. Siin on palju segast, mille peame lahendama. Kuid me saame töötada vaid dokumendiga, mis on valitsusele esitatud. Olen juba kolm valitsuse istungit järjest oodanud, kus see vaktsineerimisplaan siis on," selgitas peaminister.

ERR-i Läti korrespondent Ragnar Kond ütles, et ükski osapool ei soovi esile kutsuda valitsuskriisi.

"Tõenäoliselt Ilse Vinkele paretiühendus ülehomme või mõned päevad hiljem esitab uue ministri kandidaadi," sõnas Kond.

Kond lisas, et poliitikultel pole piisavalt teadmisi eralaste otsuste tegemiseks ja seetõttu võivad mõned otsused ostuada ka valeks. Üldine olukord on Kondi hinnangul Lätis närviline ning lisaks tervisekriisile on käimas ka poliitiline kriis.

Toimetaja: Urmet Kook, Grete-Liina Roosve

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: