Eesti koos 12 riigiga kutsus EL-i toetama vaktsiinidega idapartnereid

Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Eesti ja veel 12 riigi välisministrid tegid Euroopa Komisjonile üleskutse toetada koroonavaktsiinidega ka Idapartnerluse riike nagu EL aitab Lääne-Balkanit.

"Me toetame tugevalt liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni tegevust jagada endale lepingutega lubatud vaktsiinidest osa ka oma lähimate naabritega nagu Lääne-Balkani riigid," kirjutasid Eesti, Bulgaaria, Horvaatia, Tšehhi, Taani, Soome, Ungari, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Slovakkia ja Rootsi välisminister.

"Samal ajal usume, et Euroopa Liit peaks minema kaugemale praegustest algatustest ja pakkuma samasugust tähelepanu ja toetust ka teistele EL-i naabritele - Idapartnerluse riikidele, kui nad seda soovivad," lisasid välisministrid.

Pöördumisega ühinenud riikide esindaja rõhutasid, et Euroopa Liidu piirid ei saa olla turvalised, kui EL ei toeta oma vahetuid naabreid. "Meie idapartnerid on palju kordi väljendanud oma huvi Euroopa Liidu COVID-iga seotud abi suhtes ning küsinud lihtsustatud ligipääsu vaktsiinile," lisavad ministrid.

"Kutsume Euroopa Komisjoni üles looma kiiresti samasugune toetusmehhanism nagu Komisjon on käivitanud Lääne-Balkani riikide suhtes. Läheneva Idapartnerluse tippkohtumise kontekstis peame saatma tugeva ja koordineeritud sõnumi Idapartnerluse strateegilisest väärtusest. Vaktsiini lihtsustatud jagamine ja sellele ligipääsu tagamine meie idapartneritele oleks oluline element selles sõnumis," rõhutasid 13 riigi ministrid.

Euroopa Liidu tippkohtumine Idapartnerluse programmi kuuluvate Ukraina, Moldova, Valgevene, Armeenia, Aserbaidžaani ja Gruusia juhtidega pekas toimuma selle aasta esimeses pooles.

Pöördumisega ühinenud ministrid avaldasid ka lootust, et ettepanekuga nõustuvad kõik liikmesriigid ja kodanikuühendused ning see suurendab Euroopa Liidu geopoliitliste püüdluste nähtavust.

Välisministrid lisasid, et kui EL-i lõunapoolsed naabrid väljendavad oma huvi vaktsiinide vastu, siis peaks ühendus ka neid toetama.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: