Presidendivalimised toimuvad 10. augustist kuni 29. septembrini

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Presidendivalimiste täpset kuupäeva veel teada pole, see sõltub riigikogu esimehe otsusest. Küll on teada ajavahemik, mille sees peaks uus president valitud saama, selgitas riigi valimisteenistuse kommunikatsioonijuht Kristi Sobak.

Sobak ütles ERR-ile, et president peaks saama valitud vahemikus 10. augustist 29. septembrini, kuid reaalne valmisaeg sõltub esmalt riigikogu esimehest.

"Päris täpset kuupäeva veel teada pole, see sõltub sellest, millal riigikogu esimees kutsub kokku erakorralise valimisistungi. Kandidaate saab hakata esitama aga neli päeva enne seda," täpsustas Sobak.

Iseasi on aga see, kas president valitakse ära riigikogus või tuleb kokku kutsuda valimiskogu. Valimiskogu koosneb riigikogu liikmetest ja kohalike omavalitsuste volikogude esindajatest.

Seega sõltub täpne kuupäev, mil uus president valitakse nii riigikogust endast, selle esimehest ning lõpuks potentsiaalselt ka valimiskogust.

Omavalitsuste esindajate arv valimiskogus sõltub kehtivast haldusjaotusest ning hääleõiguslike kodanike arvust vallas või linnas presidendivalimiste toimumise aasta 1. jaanuari seisuga. Alanud aasta seisuga kuulub presidendivalimistel valimiskogusse 107 volikogude esindajat ja 101 riigikogu liiget. Kokku on valimiskogus liikmeid seega 208.

Eelmistel presidendivalimistel 2016. aastal oli valimiskogus 234 volikogude esindajat ja 101 riigikogu liiget. Haldusreformi tõttu on kohalikke omavalitsusi varasemast vähem ja seetõttu on vähem ka omavalitsuste esindajaid.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: